Ocena brak

Kosaciec gładki

Autor /Grzes Dodano /18.01.2012

Kosaciec gładki jest wprost wymarzoną rośliną do wysadzania brzegów sadzawek i oczek wodnych. Podobnie jak inne kosaćce strefy brzegowej jest delikatny, ale mało wymagający. Jego fantazyjne kwiaty i długie, wąskie liście ciekawie kontrastują z innymi roślinami o szerokich liściach. Kwitnie od czerwca do sierpnia. W środowisku naturalnym kwiaty przybierają barwę niebieskopurpurową, czasem także białą. W ogródkach kosaćce gładkie występują we wszystkich odcieniach niebieskiego. Trzy większe płatki odchylające się do dołu ozdobione są żółtym lub złotym paskiem, który biegnie przez ich środek.

U niektórych form, np. u kosaćca gładkiego 'Murano' pasek ten rozdziela się na wiele złotych żyłek. Jednolity kolor płatków urozmaicony jest czasem barwnymi plamkami.

U odmiany 'Mottled Beauty' białe powierzchnie na brzegach płatków pokryte są purpurowymi plamkami.

Formy 'Alba' oraz 'Snowdrift' moają kwiaty śnieżnobiałe, natomiast białe płatki kosaćca  'Rose Queen' zabarwione są na lekko różowo.

Irysy gładkie możemy sadzić w wodzie w plastikowych koszach na głębokości nie przekraczającej 15 cm lub w ogródku bagiennym.

Kosaćce wysadzamy na wiosnę do wilgotnej gleby lub koszyka (jeśli rośliny umieścimy w wodzie). Irysy preferują kompost z przewagą iłu. Przykrywamy go warstwą żwiru lub kamykami, by zapobiec jego wypłukiwaniu.

Irysy gładkie nie tolerują cienia. Posadzone w ziemi muszą być regularnie obficie podlewane.

Najlepiej rośnie w podłożu bogatym w składniki mineralne i lekko kwaśnym, ale toleruje też gleby zasadowe.

Pędy kwiatowe usuwamy zaraz po przekwitnięciu, chyba że chcemy poczekać na zbiór nasion. Nowo posadzone rośliny mogą potrzebować podparcia.

Rozmnażamy przez podział karpy korzeniowej.

Kosaćce mogą zostać zaatakowane przez bakteriozę spowodowaną przez różne odmiany bakterii. Chore rośliny najlepiej wyrwać i spalić.

Podobne prace

Do góry