Ocena brak

Korynokarpus gładki

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Ta okazała,wiecznie zielona roślina w Nowej Zelandii, skąd pochodzi, osiąga nawet 15 m wysokości. Jednak w dużej doniczce ma znacznie mniejsze rozmiary (około 3 m). Na początku rośnie głównie ku górze i to dość słabo. Młode okazy potrzebują podparcia, jak na zdjęciu. W miarę dojrzewania pokrój rośliny staje się bardziej krzaczasty. Duże, owalne liście wyglądają, jakby były zrobione ze skóry. W lecie pojawiają się, prawie niewidoczne, zielone kwiaty, z których powstają pomarańczowe owoce z pojedynczą, trującą pestką. Roślinę ustawiamy w przestrzennym hallu lub dużej sali, gdzie proporcje pomieszczenia odpowiadają jej rozmiarom. Istnieją także odmiany wielokolorowe: C.I.'Variegatus' z żółtymi brzegami liści i C.I.'Alba Variegatus' z białymi.

Korynokarpusa chronimy przed mrozem i zapewniamy mu dobrą, wentylację bez przeciągów, gdy temperatury wzrastają powyżej 15°C. Najlepiej służy mu przedział od 7 do 13°C. W lecie można roślinę wystawić na zewnątrz domu i wnieść do środka przed przymrozkami.

W lecie zabieramy roślinę z miejsca, gdzie pada bezpośrednie światło słoneczne. Przez pozostałą część roku potrzebuje jasnego, bezpośredniego, ale niezbyt intensywnego światła. Toleruje także niewielki cień w lecie, choć zimą potrzebuje dużo światła.

Podlewamy uważnie, zmniejszając ilość wody w miarę spadku temperatury. Przed kolejnym podaniem wody powierzchnia kompostu powinna wyschnąć.

Jako roślina pochodząca z umiarkowanego klimatu, korynokarpus nie potrzebuje zwiększania poziomu wilgoci, chyba że stoi w zimie w pomieszczeniu z centralnym ogrzewaniem, gdzie jest sucho i gorąco. Wtedy lekko spryskujemy go wodą co drugi dzień.

W okresie wzrostu nawozimy co 14 dni zwykłą odżywką dla roślin doniczkowych. Dużym okazom wiosną można zmienić wierzchnią warstwę podłoża.

Przerośnięte rośliny przesadzamy wiosną do łatwo przepuszczalnego kompostu na bazie gliny. Wzrost rośliny musi być ograniczany przez rozmiary doniczki, dlatego przesadzamy dopiero, gdy naprawdę brakuje miejsca.

Zbyt duże okazy można wiosną lekko przyciąć. Nowe rośliny hodujemy z wpółdojrzałych sadzonek obrywanych w czasie lata.

GDY ZAUWAŻYSZ

Kruche liście Korynokarpus jest znany z odporności na ataki chorób i szkodników. Problemy najczęściej powoduje zbyt ciepłe lub bardzo suche powietrze, przez co liście robią się kruche i opadają.

Podobne prace

Do góry