Ocena brak
Korupcja w administracji publicznej i sposoby jej przeciwdziałania
Zgodnie z badaniami organizacji międzynarodowych, administracja w Polsce jest skorumpowana.
Z powodu korupcji spada zaufanie do administracji publicznej a zaufanie jest podstawą demokracji.
Przyczyny wystepowania korupcji w administracji:
W wyniku działania administracji publicznej podejmowane są decyzje. Decyzje te są rodzajem produktu, towaru. Ten towar powoduje pojawienie się realacji kupujący-sprzedający. W takim razie kupujący musi zapłacic cenę rynkową. W niektórych urzędach istnieją nawet nieoficjalne cenniki łapówek (żeby się petent nie pogubił – administracja wychodzi do obywatela).
Nasilenie korupcji wynika z uwarunkowań czasowych (wystepują mady na korupcję), tradycji historycznych i ustroju państwa (totalitaryzmy są korupcjogenne).
Korupcja może prowadzić do anomii społecznej – odcięcia się społeczeństwa od władzy.
Korupcja istniała od zawsze. Walkę z nią jako pierwsi rozpoczęli Austriacy. Za czasów cesarzowej Marii Teresy urzędnicy otrzymali stałą pensję i zakaz przyjmowania innych korzyści majątkowych. Urzędnik stał się sługą państwa. W 1783 cesarz Józef II opracował kodeks moralny urzędnika.
W Prusach za Fryderyka Wilhelma I zaczęto budować pruską biurokrację. Słynęła ona z fachowości i wysokiego poziomu działania. Korupcja była ograniczona ze względu na to, że w administracji tej pracowali ludzie bogaci. Wtedy wyartykułowane zostały cnoty urzędnicze:
-
posłuszeństwo
-
poczucie honoru i lojalności
-
oszczędność w wydatkach publicznych
-
pracowitość
-
bezinteresowność
W Rosji aby ukrócić korupcję car Piotr I uprościł tok urzędowania i ograniczył liczbę urzędników. W 1720 wprowadzono Regulamin Generalny. Miał on przeciwdziłąć nadużyciom ale się nie udało.
Najlepszym lekarstwem na korupcję w administracji jest służba cywilna.