Ocena brak

Konopie siewne

Autor /Grzes Dodano /18.01.2012

Jednoroczna roślina dwupienna, o łodydze szorstkiej, wzniesionej, liściach dłoniasto-3-7-siecznych. Kwiaty pręcikowe, wytwarzające dużo pyłku, zebrane są w szczytowe wiechy, kwiaty żeńskie pojawiają się w kątach liści. Zapyla je wiatr. Owocem jest orzeszek szarozielony, błyszczący. Gatunek ten, pochodzący z Indii, uprawiany jest w ciepłych rejonach jako roślina włóknista, oleista, lecznicza i narkotyczna.

Największą zawartością substancji leczniczych i narkotyku, zwanego haszyszem, odznaczają się konopie indyjskie. Są one uprawiane na skalę przemysłową na Wschodzie, w Indiach i Meksyku. Haszysz jest oleożywicą o silnym zapachu, wydzielaną przez gruczołki znajdujące się na górnych liściach i kwiatostanach żeńskich. Haszysz zbiera się tuż przed kwitnieniem, potrząsając roślinami. Stuży on do produkcji leków uspokajających układ nerwowy i używanych do leczenia depresji nerwowej, nadmiernej nerwowości, przemęczenia, migreny, kaszlu astmatycznego i do miejscowego znieczulenia w praktyce dentystycznej. Jest to również silny środek odurzający. Żuty lub palony wywołuje stan narkotyczny, któremu towarzyszą halucynacje. Wierzchołki pędów, tj. ziele (Herba Cannabis), po ścięciu i ususzeniu mogą również służyć do produkcji leków. Pochodną haszyszu jest marihuana.

Wszystkie gatunki konopi mają w łodygach długie, mocne włókna, które od dawna służą do wyrobu lin, sznurków i grubych tkanin. Nasiona zawierają do 35% oleju schnącego.

Okres kwitnienia:

VI-VIII

Zbiór haszyszu:

VII

Zbiór ziela:

VIII-IX

Zbiór nasion:

IX-X

Podobne prace

Do góry