Ocena brak

Konin

Autor /bejbikot Dodano /24.01.2013

Miasto powiatowe (1975-98 wojewódz­kie) nad Wartą, kanałem Ślesińskim, 

jeziorami Gosławskim (379 ha) i Pątnow-skim (307 ha), w Dolinie Konińskiej. Węzeł drogowy. Linia kol. Poznań-Warszawa. 83 tys. mieszkańców.
Początkowo osada targowa na terenie obecnej wsi Stare Miasto. Lokacja miasta w końcu XIII w. Stanowiło ono własność królewską. Siedziba powiatu w woj. kaliskim od XIV w. Dynamiczny rozwój po 1950, związany z eksploatacją dużych złóż węgla brunatnego. Powstały duże osiedla, two­rzące tzw. Nowy Konin na prawym brzegu Warty. Liczba mieszkańców przez 40 lat po­większyła się prawie siedmiokrotnie. Dwie elektrownie: „Pątnów" (1 600 MW) i „Ko­nin" (600 MW), huta aluminium, na pn. od miasta czynne odkrywki kopalni węgla brunatnego „Konin".
Główne zabytki na starówce na lewym brzegu Warty: najstarszy w Polsce znak drogowy — piaskowcowy słup postawiony w XII w. w połowie drogi z Kruszwicy do Kalisza, gotycki kościół św. Bartłomieja z XIV w. oraz ratusz i zabudowa pl. Wolności z XIX w.
W pn. części Konina, nad Jez. Gosławskim, 8 km od centrum położona jest dzielnica Gosławice, do 1 976 wieś. W XIII w. stanowiła własność cystersów z Lądu, później arcybiskupów gnieźnieńskich a na­stępnie szlachecką. We wsch. części duża elektrownia „Konin" zbud. w 1964. Cieka­wym zabytkiem jest gotycki kościół św. Andrzeja Apostoła z XV w. na planie krzyża greckiego, ze sklepieniem pośrodku wspar­tym na jednym filarze.
Nad brzegiem Jeziora Gosławskiego gotycki zamek z 1418-26, po odbudowie w 1986 mieszczący Muzeum Okręgowe. Zamek obejmuje dwa budynki, łączniki, dziedziniec i wysoki mur kurtynowy. W muzeum prezentowane są dzieje miasta, lampy (m.in. naftowe i pierwsze elektry­czne), biżuteria. W sąsiedztwie kopia dworu z XIX w. (pięknie urządzone wnętrza) oraz niewielki skansen budownictwa wiejskiego (wiatraki, stodoła, kuźnia).
Sprzed zamku widok na jezioro i elektro­wnię „Pątnów". Na jeziorze najdłuższy w Polsce most (1,5 km). Biegnie nim rurociąg służący do transportu popiołów z elektrowni do wyeksploatowanej odkry­wki węgla brunatnego „Gosławice".

Podobne prace

Do góry