Ocena brak

Komosa biała (lebioda)

Autor /Gabriel7474 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Jednoroczne zioło, zależnie od życiowych warunków bardzo różnej wysokości (od paru centymetrów do 2 m), prosto wzniesione lub nieco wiotkie. Rozmaicie rozgałęzione, biało oproszone, z lekkim aromatycznym zapachem. Łodyga płasko kanciasta, a powyżej rozgałęzień często czerwono plamista. Liście skrętoległe, szczególnie dolne niebieskozielone, blaszka liściowa ma kształt wąsko lub szerzej romboidalny i jest przynajmniej półtora raza tak długa jak szeroka, do 8 cm długości, grubo i różnorodnie ząbkowana lub klapowana, ogonek zawsze krótszy od blaszki. Kwiaty małe i skupione w gęste pęczki, które są ułożone na pędzie w postaci kłosa, wiechy lub baldachogrona.

Niepozorny okwiat składa się z 5 (rzadziej 4) działek, zwykle biało oproszonych, zrastających się u nasady, eliptycznych, zielonkawych jasno obrzeżonych, z tępym kantem na grzbiecie. Działki przylegają ściśle do dojrzałego owocu. Pręcików przeważnie 5; one również są w nasadzie pierścieniowato połączone. Zalążnia ma jedną krótką szyjkę, zwykle z dwoma znamionami. Nasiona są małe, czarne, z różnorodnie rzeźbioną powierzchnią.  

Siedlisko: Częsta jako chwast na polach ziemniaczanych i buraczanych, mniej licznie w uprawach zbożowych. Często w miejscach bogatych w azot.

Rozmieszczenie: Spotyka się wszędzie w umiarkowanych rejonach-Europy, w obszarze śródziemnomorskim rzadziej.

Okres kwitnienia: Od maja do sierpnia.

Zastosowanie: Można używać gotowaną jak szpinak. Dawniej przerabiano także nasiona z żytem na tzw. „chleb głodowy".

Uwagi ogólne: Roślina wielopostaciowa, bardzo zróżnicowana zależnie od siedliska i regionu. Nasiona jej dojrzewają w ciągu 14 dni; pojedyncza roślina wytwarza ponad 10000 nasion.

Podobne prace

Do góry