Ocena brak

KOLOS

Autor /Frumencjusz Dodano /27.03.2012

Gr. kolossós, wyraz przedgrecki, oznaczający pierwotnie posąg, nawet małych rozmiarów; prawdop. dopiero sława olbrzymiego Kolosa rodyjskiego nadała wyrazowi znaczenie posągu wielkości nadnaturalnej, a potem, w przenośni, rzeczy a. osoby niezwykle dużej, potężnej.

Kolos na glinianych nogach wielkie mocarstwo, przedsiębiorstwo, instytucja, którym nie rokuje się długiego żywota; zob. Daniel (Posąg).

Kolos Nerona odlany ok. 58 przez Zenodorosa, wyższy o 2 m od Kolosa z Rodos, przemianowany przez Wespazjana na posąg Heliosa, przeniesiony przez Hadriana w pobliże Amfiteatru Flawiuszów, któremu później nadano z tej racji nazwę Koloseum.

Kolos rodyjski zob. Helios. Kolosy Memnona dwa gigantyczne posągi faraona Amenhotepa III, ok. 1417-1379 pne., siedzącego na tronie, każdy z jednej bryły różowawożółtego kwarcytu (wys. prawie 18 m), jedyny relikt grobowej świątyni władcy, w pobliżu antycznych Teb Zachodnich, naprzeciw Luksoru. W 27 pne. trzęsienie ziemi uszkodziło północny posąg, który odtąd wydawać zaczął melodyjne dźwięki o świcie.

Greccy i rzymscy turyści zjeżdżający tu licznie, aby podziwiać to zjawisko i przy okazji wyskrobywać swoje imiona na piedestale posągów, dowiadywali się od przewodników, że śpiewający kolos jest posągiem bohatera mit. gr. Memnona (zob.), który o wschodzie słońca skarży się swojej matce, bogini Eos; wśród tych turystów wyliczyć by można wielu pisarzy i poetów rzymskich, a także wodzów, jak Germanik, i cesarzy, jak Hadrian i Septymiusz Sewer, który kazał odrestaurować niszczejące posągi.

Po tym remoncie „Memnon" zamilkł jednak na zawsze.

Podobne prace

Do góry