Ocena brak

Kolorymetryczne regulowanie za pomocą pola tonu pełnego

Autor /gregory Dodano /04.12.2013

Kolorymetryczne regulowanie tonu pełnego jest szczególnie przydatne do określania czerni oraz przy drukowaniu farbami o barwach specjalnych. Czerń wpływa przede wszystkim na jasność odbitki. Ponieważ odchylenia w jasności są przez człowieka bardziej tolerowane niż odchylenia nasycenie barwy, czerń może być regulowana na podstawie pomiarów tonów pełnych. Praktyka wykazała, że pomiar czerni jest wystarczający do określania równowagi barw.

Farbą o barwach specjalnych drukowane są najczęściej płaszczyzny (aple), w większości jako wyodrębnione obszary. Oczywiste więc jest kontrolowanie drukowania przy pomocy pól o tonach pełnych. Ponadto regulowanie tonu pełnego za pomocą pomiaru spektralnego lub kolorymetrycznego jest korzystniejsze w stosunku do pomiarów densytometrycznych. Umożliwia bowiem dokładne sprawdzenie, czy wymagany odcień barwy został uzyskany na odbitce.

Ponadto wprowadzić można do systemu komputerowego dane o wymaganych barwach korzystając zarówno z posiadanych wielkości liczbowych, jak i z pomiaru próbki. Jest to niemożliwe przy pomiarach densytometrycznych,które okreśisją tylko gęstość optyczną.

 

Podobne prace

Do góry