Ocena brak

Kokaina

Autor /IdaD Dodano /24.07.2013

Substancja psychoaktywna (wpływająca na psychikę i zachowanie) pochodzenia roślinnego (wytwarzana w iiściach Erythroxylon coca krasnodrzewu pospolitego), należąca do grupy alkaloidów (związków organicznych zawierających azot, zwykle w pierścieniu heterocyklicznym), znana i używana już w okresie prekolumbijskim w Ameryce Pofudniowej (na terenie dzisiejszego Peru i Meksyku).

Kokaina, stymulując wydzielanie neuroprzekaźnika dopaminy w mózgu, oddziałuje pobudzająco zarówno na ośrodkowy układ nenwowy (wywołując bezsenność, podniecenie, pobudzając i wzmacniając odczucia seksualne), jak i na układ wegetatywny (rozszerzenie źrenic, miejscowe znieczulenie).

Kokaina powoduje także zaburzenia oddechowe i sercowo - krążeniowe, w tym wzrost ciśnienia krwi do poziomu grożącego wylewem. Po okresie trwającej od 4 do 6 godzin euforii i pobudzenia następują odczucia depresyjne, niekiedy połączone z myślami samobójczymi. Kokaina silnie oddziałuje na psychikę i wbrew temu, co do niedawna sądzono, fizycznie uzależniające.

Długotrwałemu zażywaniu kokainy towarzyszą z reguły ostre psychotyczne objawy zatrucia (objawy podobne jak w chorobie psychicznej) - wywołujące lęk, halucynacje wzrokowe, słuchowe i dotykowe, przypominające stan ostrej schizofrenii. Częste są także zaburzenia pamięci, nienaturalne zmęczenie, bezsenność, przypływy gwałtowności i utrata, wzmożonego początkowo, popędu płciowego.

Przedawkowanie kokainy grozi natomiast upośledzeniem czynności umysłowych, drgawkami, halucynacjami, utratą przytomności i śmiercią.

Zdrowotne i społeczne konsekwencje używania i uzależnienia od kokainy stanowią w wielu krajach poważny problem.

Podobne prace

Do góry