Ocena brak

Klucz szyfrowy

Autor /Marika666 Dodano /01.03.2013

Klucz szyfrowy - niejawny blok ciągu bitów, zwykle o ustalonej długości 56-112 bitów (standard szyfrowania symetrycznego DES) lub zmiennej długości 128-2048 bitów (zwykle 664 bity) wg algorytmu RSA - stosowany w kryptografii do szyfrowania danych.

Rozróżnia się dwie zasadnicze metody szyfrowania związane z typem klucza szyfrowego: z kluczem utajonym (private) oraz z jawnym kluczem publicznym (public) i prywatnym. Metoda z kluczem utajonym, zwana również szyfrem symetrycznym, polega na szyfrowaniu informacji za pomocą identycznego klucza, którym dysponują wyłącznie nadawca i odbiorca.

Druga metoda, z kluczem publicznym, jest nazywana szyfrem asymetrycznym z dwoma kluczami. Każdy użytkownik tego systemu posiada prywatny (tajny) klucz do rozszyfrowywania przesyłek oraz ograniczony dostęp do jawnego klucza publicznego odbiorcy, niezbędnego przy kodowaniu informacji przed transmisją do sieci. Nadawca szyfruje wiadomość wcześniej otrzymanym kluczem publicznym odbiorcy, a odbiorca komunikatu deszyfruje odebraną i zakodowaną wiadomość za pomocą własnego (tajnego) klucza prywatnego.

Podobne prace

Do góry