Ocena brak

Klon zwyczajny

Autor /Brunon Dodano /03.02.2012

 

Wygląd: Okazale drzewo zrzucające liście na zimę, o wysokości 25-30 m, choć na przykład w Puszczy Białowieskiej liczne okazy osiągają wysokość do 38 metrów, Korona zwykle regularna i bardzo pięknie sklepiona na prostym, ale dość krótkim pniu.  

Gałęzie wzniesione w górę aibo ukośnie, Kora drobno spękana, ciemnoszara; nie łuszczy się. ale pokryta jest delikatnym, listewkowym deseniem. Pęd mocny, brunatnawy. Pączki podłużnie owalne, grube, Liście wszystkie naprzeciwległe, długoogonkowe, mają 10-15 cm długości i są prawie tak samo szerokie, podzielone dłoniasto na 5-7 klap niejednakowej wielkości, Tylne klapy mniejsze niż przednie, a wszystkie wyciągnięte w Jiczne bardzo smukłe i długie ząbki.

Blaszki na wierzchu świeżo- lub ciemnozielone i matowe, od spodu nieco jaśniejsze i niekiedy z niebieskawozielonym zabarwieniem. Jesienią liście przybierają piękne złote i żółte barwy. Ogonek wydziela mleczny sok. Kwiaty w wyprostowanych, wiechowatych kwiatostanach, rozkwitają na długo przed rozwinięciem się liści i znikają po zakończeniu listnienia,

Siedlisko: Rozpowszechniony w świeżych i umiarkowanie wilgotnych lasach zboczowych i łęgowych oraz innych lasach liściastych,

Występowanie: Rozpowszechniony wszędzie w Europie i często sadzony w parkach.

Okres kwitnienia: Od marca do kwietnia.

Gatunki pokrewne:

Klon kolchidzki (Acer cappadocicm) różni się liśćmi, których klapy wyciągnięte są tylko w jeden długi wierzchołek. Spotkać go można tylko w wielkich parkach i ogrodach. U klonu Lobeia (Acer lobelii) na brzegach liści występują dodatkowo nieliczne ząbki. Rośnie dziko w południowych Włoszech, ale rzadko bywa sadzony. Kreteński klon wiecznie zielony (Acer sempemrens) jest niezupełnie wiecznie zielony i ma małe owalne liście z trzema niewyraźnymi klapami.

Występuje tylko w wielkich kolekcjach, Francuski klon trójkfapowy (Acer monspessulanum) ma liście z trzema klapami jednakowego kształtu i występuje dziko w suchych i ciepłych lasach poludnio-wo-zachodniej Europy.

Podobne prace

Do góry