Ocena brak

Klon jesionolistny

Autor /Brunon Dodano /03.02.2012

 

Wygląd: Mniejsze drzewo zrzucające liście na zimę, do 15 m wysokości, rzadziej większe. Korona sklepiona kopulasto, ale zwykle nieco luźna i nieregularna. Pień smukły i dość prosty. Gałęzie krótkie, stromo wzniesione w górę lub rozłożyste.

Kora także na starszych okazach gładka, bru-natnoszara lub szaro-czara, prawie pozbawiona bruzd i deseniu, u okazów rosnących w miastach często bardzo silnie obrośnięta przez zielenice (gatunki rodzaju Pleurococ-cus). Pędy dość cienkie i smukłe, nie pokrzywione, jak u innych gatunków, często nieco oszronione. Pączki, w odróżnieniu od innych gatunków rodzaju Acer, bardzo małe, długości paru milimetrów, uderzająco białe, chronione tylko dwiema łuskami.

Liście naprzeciwległe, o długości 7-15 cm, nieparzystopierzaste (wyjątek w obrębie rodzaju Acet), listki zebrane po pięć, rzadziej po siedem, zwykle krótko-ogonkowe lub prawie siedzące (tylko końcowy odcinek ma wyraźniejszy ogonek), mają 5-10 cm długości są zaostrzone, na brzegach nieregularnie ostro piłkowane lub całobrzegie, przeważnie jasnozielone, bardzo cienkie i z tego powodu zwykle nieco obwisłe. U wielu liści pierzastodzielność nie jest całkowita, niekiedy listek końcowy jest trójklapowy.  

Kwiaty rozdzielnopłciowe, męskie i żeńskie występują na różnych osobnikach (gatunek dwupienny - zjawisko wyjątkowe w obrębie rodzaju), bez płatków korony, w luźnych wiechach, które pojawiają się równo z listnie-niem. Skrzydlaki bardzo wąskie, tworzą bardzo ostry kąt, są sierpowato zgięte do środka, jasnobrunatne.

Występowanie: Pierwotnie tylko w Ameryce Północnej, rozpowszechniony przede wszystkim we wschodniej części kontynentu; inne odmiany występują także w zachodniej części Stanów Zjednoczonych (na przykład w Kalifornii). W różnych odmianach ogrodniczych, z jednobarwnymi lub prążkowanymi liśćmi bywa dość często sadzony jako drzewo parkowe.Gatunek stosunkowo szybko rosnący.

Okres kwitnienia: Od kwietnia do maja.

Podobne prace

Do góry