Ocena brak

Klimat i roślinność w górach tropików

Autor /Wala Dodano /31.01.2012

W górach tropików klimat i roślinność są inne niż w strefie umiarkowanej. Chociaż nie ma tak wiel­kich różnic sezonowych, to jednak istnieją duże różnice pomiędzy warunkami panującymi w ciągu dnia, a nocą. Ponad górskim lasem występuje pas roślinny, składający się z karłowatych, niewyso­kich drzew, których gałęzie są mocno obrośnięte porostami i mchami.
Na większych wysokościach, pomiędzy 3500 a 5000 metrów, afrykańskie góry takie jak na przy­kład Kenia i Ruwenzori w Ugandzie są miejscem występowania wielkich lobelii i starców Senecio. Rośliny te dochodzą do wysokości dziewięciu metrów i mają ogromne liście. Na noc liście te owi­jają się wokół łodygi i zabezpieczają ją przed zim­nem. Łodygi roślin są też chronione przed zmarz­nięciem przez uschnięte liście i korę. Ponadto na liściach występują włoski, dzięki którym spada poziom wypromieniowanego ciepła. Pomiędzy ty­mi gigantycznymi roślinami gęsto rosną różne tra­wy i mchy, okrywające nagą glebę, która jest nie­ustannie niszczona przez nocne mrozy.
W Ameryce Płd. podobny typ wegetacji jest określany nazwą paramo i w jego skład wchodzą różne gatunki łubinu i wielkie espelecje. Rośliny te wytwarzają duże kwiatostany, po przekwitnięciu których giną. Wśród roślinności takiej występują jaskrawo ubarwione kolibry lub nektarniki, które latają pomiędzy kwiatami i spijają nektar. Chwytają również małe owady, które rozmnażają się w wo­dzie zgromadzonej wśród rozet liściowych. Kolibry występują w Ameryce Południowej, a nektarniki są ich afrykańskimi odpowiednikami.

Podobne prace

Do góry