Ocena brak

Klasa polityczna czy elity polityczne w Polsce - KSZTAŁTOWANIE SIĘ ELIT RZĄDOWYCH W POLSCE PO 1989 ROKU

Autor /tolek555 Dodano /18.07.2011

Istotne konstytucyjne ograniczenie w rekrutacji do elity rządowej polega na tym, iż posłowie – stanowiący elitę swoich partii, co wynika z istoty parlamentaryzmu, nie mogą pełnić w administracji rządowej innych stanowiskach niż stanowiska ministrów lub sekretarzu stanu.

- Konsekwencją podziału postkomunistycznego dla konstruowania elity rządowej jest dobór z jednej z dwóch pul kadr: puli kadr postsolidarnościowych w przypadku rządu tworzonego przez partie a tym charakterze bądź puli kadr postkomunistycznych w przypadku koalicji SLD- PSL.

- Świadome maskowanie partyjnego charakteru elity rządowej ma społeczne korzenie. Wynika to prawdopodobnie z bardzo silnego w Polsce, społecznego resentymentu wobec partii politycznych.

- Większa łatwość wejścia do elity rządowej niż w krajach starych demokracjach polega m.in. na tym , iż w Polsce łatwiej niż w tych krajach zdobyć można mandat posła lub senatora.

- W procesie kreowania elity rządowej premier ma wielką autonomię nawet w stosunku do własnej partii. Rola premiera w wielkim stopniu jest zależna od zmiennych kontekstu politycznego.

Podobne prace

Do góry