Ocena brak

Kilka praktycznych rad przed przystąpieniem do ćwiczeń

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

1.    Przystąpienie do ćwiczeń musi być bezwzględnie poprzedzone konsultacją lekarską. Stosowanie ich bez.’ porady lekarza może zamiast korzyścii przynieść szkodę.

2.    Systematyczne stosowanie ćwiczeń zalecane jest od IV miesiąca ciąży. Niemniej późniejsze rozpoczęcie gimnastyki przynosi: również korzyści, tak że właściwie nigdy nie^est za późno, aby ją rozpocząć i przygotować się do porodu. Gimnastyka musi być tylko dostosowana do zaawansowania ciąży.

3.    W czasie wykonywania ćwiczeń należy obserwować swoje samopoczucie oraz reakcję płodu na wysiłek. W razie częstego, szybkiego zmęczenia, dusznościllzawrotów głowy, przyspieszenia tętna czy też częstych, gwałtownych ruchów płodu, ćwiczenia należy przerwać i zasięgnąć porady lekarza.

4.    Ćwiczenia należy wykonywać codziennie przez ok. 15—30 min w zależności od zaawansowania ciąży, ogólnej sprawności i samopoczucia. Ćwiczenia nie powinny zbytnio męczyć, gdyż oprócz zniechęcenia mogłyby przynieść szkodę.

Gimnastykę najlepiej rozpoczynać od ćwiczeń oddechowych połączonych z energicznymi riichami rąk i nóg, następnie brzucha, mięśni grzbietu i dna macicy. Ćwiczyć powoli, spokojnie, pamiętając

0    rytmicznym oddychaniu, nie tylko w czasie ćwiczeń, ale też

1    w przerwach pomiędzy ćwiczeniairiiipie^

5.    Najlepiej ćwiczyć przy otwartym oknie, w swobodnym stroju nie krępującym ruchów, zawsze przed posiłkiem, np. rano stosować ćwiczenia ogólnokondycyjne, zaś wieczorem przed snem relaks, co zapewni spokojny, dobry sen.

6.    W czasie całego okresu ciąży unikać wyczerpujących wysiłków, dźwigania, zbyt gwałtownych ruchów, np. skoków, biegów, rzutów. Co do rodzaju sportów, to najkorzystniejsza jest turystyka piesza, którą można uprawiać aż do końca ciąży. Inne sporty, jak zjazdy na nartach, tenis czy lekkoatletyka nie są wskazane.

7.    Bardzo pożądane są codzienne spacery (2—3 km); np. ranne dojście do pracy lub spacer po pracy, a szczególnie przed snem, poprawi nie tylko nasze samopoczucie, ale także pozwoli na dotlenienie dziecka.

8.    Stosujemy kilkuminutowe przerwy w pracy na kilka najprostszych ćwiczeń, np. przy pracy siedzącej dobrze jest wykonać parę ćwiczeń oddechowych połączonych z energicznymi ruchami rąk oraz miednicy i kręgosłupa, a także przysiady w szerokim rozkroku dla pobudzenia krążenia żylnego.

9.    Koniecznie należy pamiętać o utrzymaniu prawidłowej postawy i to nie tylko w pozycji stojącej, ale we wszystkich innych pozycjach i czynnościach wykonywanych w ciągu dnia.

Doskonałym codziennym mini-ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie brzucha będzie jego naprzemienne napinanie i rozluźnianie.

10. Przestrzegajmy zasad racjonalnego żywienia — pomocne nam będzie regularne ważenie, np. raz w tygodniu. Ani w ciąży, ani też po porodzie w czasie karmienia nie należy jeść za dwoje. Jeśli matka waży 60 kg, dziecko waży 20-krotnie mniej? Utyć łatwo, trudniej zgubić nadwagę!

 

Podobne prace

Do góry