Ocena brak

Kiedy następuje zmiana dziewczyny w kobietę?

Autor /Werka Dodano /31.01.2012

Okres dojrzewania u dziewcząt zaznacza się rozwojem piersi i początkiem menstruacji, comiesięcznego krwawienia z wyściółki macicy. Jajniki zaczynają produkować dojrzałe komórki jajowe i wydzielają hormony płciowe - estrogen i progesteron. Oba te wyspecjalizowane hormony finalizują rozwój kobiecych organów reprodukcyjnych. Jajowody są od tej pory gotowe przekazywać komórki jajowe do macicy.

Co miesiąc ściana macicy przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli nie dojdzie do jej zagnieżdżenia, mocno ukrwiona wyściółka złuszcza się i zostaje usunięta w postaci krwawienia menstrualnego. Pochwa jest znowu przygotowana na przyjęcie spermy od mężczyzny. W pierwszych kilku miesiącach dojrzałości płciowej wyprodukowane komórki jajowe mogą nie być całkiem doskonałe albo dostatecznie dojrzałe i do zapłodnienia nie dochodzi. Sprawia to wrażenie, jakby sam organizm młodej kobiety „wiedział", że nie nadaje się jeszcze do rodzenia dzieci.

Głos u dziewcząt nie zmienia się, ale pojawia się dodatkowe owłosienie. W przeciwieństwie do chłopców obejmuje zwykle tylko dołki pachowe i okolice pochwy. U około 30 procent dziewcząt włosy na ciele zaczynają rosnąć przed powiększeniem się sutków. Pojawianie się owłosienia w okresie dojrzewania jest wywołane przez androgeny, tak zwane hormony męskie, ale u dziewcząt estrogen redukuje ich intensywność i występowanie.

Gruczoły sutkowe powiększają się i przygotowują się do produkcji pokarmu. Ich wzrost jest początkowo nierównomierny, wskutek czego jedna bywa odrobinę większa od drugiej, ale te różnice zwykle wyrównują się w okresie młodzieńczym. Jednocześnie odkłada się tkanka tłuszczowa na twarzy, brzuchu, udach i pośladkach, powodując zaokrąglanie się tych części ciała. Na koniec skóra robi się lekko błyszcząca i jedwabista.

Podobne prace

Do góry