Ocena brak

Kauzalgia

Autor /kulka Dodano /19.12.2013

Kauzalgia, tzn. ból piekąco-palący, jest szczególną postacią bólu przewodowego (neuropatycznego), powstałą przy uszkodzeniach układu przewodzącego ból z jednoczesnym uszkodzeniem układu wegetatywnego. Zwykle dotyczy dużych pni nerwowych w obrębie kończyn górnych lub dolnych, a w szczególności nerwu pośrodkowego lub kulszowego. Ból ten występuje w sposób ciągły, nasilając się pod wpływem dotyku, zmiany temperatury itp. Ulgę przynosi zimno, co jest znamiennym objawem dla kauzalgii. Ból kauzalgiczny zlokalizowany jest w obwodowej części kończyny, a więc w ręce lub stopie. Z upływem czasu powstają na skórze zmiany troficzne. Skóra staje się cienka, sucha, ciepła, sinoczerwona i bardzo wrażliwa na wszelkie bodźce. Wskutek oszczędzania kończyny następuje zanik mięśni.

Kauzalgia powstaje prawdopodobnie w wyniku tzw. krótkiego spięcia pomiędzy czuciowymi włóknami pozbawionymi w następstwie urazu osłonki mielinowej a włóknami współczulnymi, prowadzącymi impulsy na obwód ciała. Impulsy po przejściu na włókno czuciowe dają choremu przykre wrażenie pieczenia i palenia.

Zwalczanie bólu kauzalgicznego jest bardzo trudne. Polega na odnerwieniu współczulnym kończyny przez usunięcie włókien sympatycznych z dużych naczyń tętniczych (sympatektomia) oraz stosowaniu zabiegów fizykalnych, akupunktury i leczenia farmakologicznego.


Do góry