Ocena brak

Kasztanowiec czerwonokwiatowy

Autor /Brunon Dodano /03.02.2012

 

Wygląd: Drzewo zrzucające liście na zimę, osiągające do około 15 m wysokości (rzadko więcej), nieco mniejsze niż kasztanowiec zwyczajny /Aescuius hippocastanum). Korona dość obficie rozgałęziona, regularnie kulisto sklepiona, nie tak wyniosła i szeroka jak u gatunku kwitnącego na biało. Pień prosty, dobrze widoczny w obrębie prawie całej korony.

Konary stromo wzniesione ku górze, w dolnej części także odstające lub odchylone ku ziemi, nieregularnie, ale gęsto rozgałęzione. Kora początkowo brunatnawo-zieiona z delikatnym deseniem prążków, na starszych drzewach coraz bardziej brunatnoczerwonawa, często z dość grubymi naroślami.

Co prawda liczne sadzone okazy kasztanowca czerwono-kwiatowego są uszlachetniane na podkładce pnia kasztanowca zwyczajnego tak, że pień i kora ujawniają właśnie jego cechy, Pędy jaśniejsze niż u gatunku poprzedniego, raczej szarozielone lub szaroczerwonawe, a nie brunat-noczerwone, z wydatnymi jaśniejszymi prze-tchlinkami i dużymi bliznami po liściach.

Pączki mają 1,5-2 cm długości i około 1 cm grubości, przewaznie nie są ciemnobrunatne i błyszczące, a tylko matowe i zielortkawoszare. Liście dłoniaste, złożone z pięciu listków siedzących na końcu bardzo mocnego ogonka liściowego o długości ponad 20 centymetrów, Poszczególne listki szerokoklinowate lub w przybliżeniu rombowate, najszersze mniej więcej w połowie blaszki (a nie w przedniej trzeciej części, jak u formy kwitnącej biało).

Mają 8-12 cm długości (lub nieco więcej), brzegi są karbowano-piłkowane, blaszki dość tęgie i mocne, z wierzchu matowe, ciemnozielone i niekiedy trochę pomarszczone lub szorstkie. Liście nie przebarwiają się jesienią, tylko opadają, a zasychając są bladozielone lub brunatnawe.

Kwiaty niejednolicie jasnoczerwone, bardzo liczne w długich, wyprostowanych wiechach.

Płatki korony na brzegu gruczołowate i kosmate, z żółtawymi lub czerwonawymi plamkami sygnalizacyjnymi. Owocem jest zielonkawa torebka, pokryta tylko nielicznymi kolcami albo nawet całkiem gładka, z jednym, dwoma lub trzema gładkimi, jasnobrunatnmi nasionami - kasztanami.

Występowanie: Jako bardzo dekoracyjne drzewo sadzony wzdłuż ulic i w wielkich parkach - prawie tak samo często jak kasztanowiec zwyczajny.

Okres kwitnienia: Od maja do czerwca.

Uwagi ogólne: Opisany powyżej kasztanowiec czerwonokwiatowy jest płodnym mieszańcem południowo-wschodnio-europejskiego kasztanowca zwyczajnego (Aescuius hippocastanum) i rosnącego dziko w Ameryce Północnej właściwego kasztanowca czerwonego (Aescuius paviaj. Amerykański gatunek rodzicielski można oglądać w parkach lub ogrodach bardzo rzadko.

Rozwija się on jedynie w postaci małych drzew (do 6-8 m wysokości) i wyróżnia się zwisającymi konarami i gałęziami, Liście pięciokrotnie dłoniastozłożone, jednak listki są wydatnie węższe i raczej eliptyczne niz klinowate, a także podwójnie piłkowane. Typowe są natomiast znacznie bardziej intensywnie czerwone płatki korony, nierównej wielkości, schodzące lejkowato.

Zamiast mieszańca spotyka się w wielu parkach również kasztanowce czerwone zaszczepione na pniu kasztanowca zwyczajnego, które pod względem wielu cech wegetatywnych nie odpowiadają juz pierwotnej formie, Z Ameryki Północnej pochodzi jeszcze jeden gatunek - kasztanowiec żółty (Aescuius flava), który ma kwiaty zółto-rózowe. Jest on często sadzony jako drzewo ozdobne i w grupach mieszanych z oboma swoimi krewniakami wygląda bardzo dekoracyjnie.

Podobne prace

Do góry