Ocena brak

Karnawał

Autor /Hyrek Dodano /31.01.2012

W Rio de Janeiro i Nowym Orleanie hucznie ob­chodzi się tak zwany mardi gras, czyli „ostatki". Ostatnie dni przed Wielkim Postem zamieniają się tam w karnawał będący połączeniem średnio­wiecznych maskarad i afrykańskiej muzyki.
W czasie karnawału odbywają się w Rio słyn­ne konkursy narodowego tańca - samby. Istnieją specjalne szkoły samby, które przez cały rok przy­gotowują się do wielkiej fety karnawałowej. Rywalizacja jest niezwykle ostra, Brazylijczycy traktują ją bardzo poważnie.
Ostatnio szkoły samby, a właściwie ich finanse, opanowane zostały przez środowiska przestępcze, Jednak kiedy policja aresztowała jednego z lokal­nych bossów, który był jednocześnie „patronem" jednej ze szkół, miejscowa społeczność zaczęła się domagać jego uwolnienia, by nic nie zakłóciło kar­nawałowego święta.
W Europie najsłynniejsze są obchody karnawału w Wenecji, podczas którego odbywają się liczne bale maskowe. Zwyczaj świętowania okresu mię­dzy Świętem Trzech Króli a Wielkim Postem wy­wodzi się ze średniowiecza.

Podobne prace

Do góry