Ocena brak

Kameduli

Autor /Oktawia Dodano /19.04.2013

W Italii, na początku X wieku nie brakowało klasztorów żywotnych, dokonujących reformy swego wewnętrznegożycia, jak Monte Cassino, Subiaco, Farfa, Cava, czy rzymski klasztor na Awentynie i klasztoryw Kalabrii pod wpływem świętego Nila. Ich cechą znamienną było to, że zachowały tradycyjny modelżycia zakonnego. Znaleźli się wszakże mnisi, którym ten model nie wystarczał, szukali sposobu życia surowego, sięgali więc do przykładu pustelników albo do dosłownego zachowywania reguły świętegoBenedykta.

Propagatorem tego surowego kierunku życia zakonnego był wspomniany opat Nil z Kalabrii.Głównymi wszakże odnowicielami eremityzmu stali się święty Romuald (950-1027), święty Jan Gwalbert(990-1073) i święty Piotr Damiani (1007-1072). Romuald pochodził z zamożnej rodziny w Rawennie,ale został mnichem w klasztorze Sant-Apollinare w Classe koło rodzinnego miasta. Później oddaliłsię na pustkowie, aż wybrał pustelnię w Camaldoli, dokąd wkrótce przybyli uczniowie (kameduli). Zamieszkiwalioni pustelnie, a schodzili się tylko na określone modlitwy w kościele.

Jan Gwalbert z Florencji był mnichem kluniackim z San Miniato, dołączył się do pustelników w Camaldoli,a następnie utworzył osiedle pustelnicze w Vallombrosa o szczególnej surowości życia: całkowitezamknięcie w pustelni i stałe milczenie. Sprawami administracyjnymi zajmowali się bracia konwersi,którzy też prowadzili hospicjum dla podróżnych i gości.

Piotr Damiani z Rawenny obrał życie pustelnicze, był mnichem i przeorem w Fonte Avellana, miał jednakszczególny wpływ na rozwój życia zakonnego przez swoje pisma.

Podobne prace

 • BOSY

  Ocena / Autor /Boryslaw
  Dodano /05.03.2012 praca w formacie txt

 • KAMEDULI

  Ocena / Autor /Klet
  Dodano /23.03.2012 praca w formacie txt

 • PUSTELNIA

  Ocena / Autor /Hygin
  Dodano /11.04.2012 praca w formacie txt

 • RYTWIANY

  Ocena / Autor /Gorgoncjusz
  Dodano /12.04.2012 praca w formacie txt

Do góry