Ocena brak

KALCYTONINA (tyreokalcytonina)

Autor /IdaD Dodano /24.07.2013

Hormon polipeptydowy (Copp i wsp,, 1961) ziożony z 32 aminokwasów (masa 36 kDa). Występuje w postaci monomeru lub dimeru. U ludzi syntezowany z prohormonu (21 kDa). Uwalniany przez komórki pęcherzykowe tarczycy (tzw. komórki C), przysadkę mózgową i komórki neuroendokrynne (w płucach, przewodzie pokarmowym, wątrobie etc.) w odpowiedzi na wzrost poziomu wapnia i fosforanów w osoczu. Jego wydzielanie pobudza glukagon oraz niektóre hormony przewodu pokarmowego.

Wraz z parathormonem (antagonista, działa przeciwstawnie) i kalcytriolem współdziała w regulacji gospodarki wapniowej i fosforanowej organizmu. Odpowiada za regulację poziomu wapnia w ustroju poprzez hamowanie jego mobilizacji z tkanki kostnej (hamuje działanie komórek ko-ściogubnych - osteoklastów), hamuje wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego oraz zwiększa jego wydalanie z moczem.

Jest istotny dla utrzymania homeostazy ustroju w okresach wzmożonego zapotrzebowania na ten pierwiastek (ciąża, laktacja, starzenie się organizmu). Wpływa na proces mineralizacji kości i chrząstki. Dodatkowo zwiększa filtrację ktębuszkową nerek, zmniejsza wydzielanie kwasu solnego i pepsyny oraz zmniejszenie produkcji enzymów trzustkowych. Wpływa pozytywnie na gojenie się owrzo-dzeń. Wykazuje działanie przeciwbólowe (podnosi stężenie p-endorfin, tzw. hormonów szczęścia) i przeciwzapalne.

Spotykana również u bakterii (E.coh), grzybów (Candida albicans), ryb, ptaków i ssaków. Kalcytonina łososiowa stosowana jest jako lek w takich schorzeniach- jak osteoporoza, hiperkalcemia, choroba Pageta, Sudecka, szpiczaku mnogim i przerzutach nowotworów do kości. Stężenie kalcytoniny w osoczu jest wyższe u mężczyzn.

Podobne prace

Do góry