Ocena brak

Kalatea okrągłolistna "fasciata"

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Kalatea okrągłolistna pochodzi z Brazylii. Odmiana 'Faciata' jest znacznie bardziej wzorzysta niż inne rośliny gatunku. Jej oliwkowozielone liście zabarwione są srebrzystym popielem w miejscach pomiędzy nerwami. Spód liści jest szary i ma purpurowy kolor, a same liście są twarde. Jak sugeruje nazwa gatunkowa, kształt liści tej rośliny jest niemal okrągły. Każdy z nich wyrasta na krótkiej łodyżce, tak że wysokość rośliny nie przekracza 30 cm, dzięki czemu jest ona dobrą podstawą dla kompozycji z wyższymi roślinami. Jak inne gatunki kalatei (ostrzeszynu), odmiana ta jest trudna w domowej hodowli. Trzeba zapewnić jej niezbędną wilgoć, by odnieść sukces.

Należy zapewnić roślinie wysoką i stałą temperaturę. W okresie wzrostu wymagane jest od 15 do 2l°C. Temperatura w zimie nie powinna spadać poniżej 15°C. W lecie zapewniamy odpowiednią, lecz wolną od przeciągów wentylację.

Kalatea okrągłolistna preferuje cień. Ustawiamy ją w niebezpośrednim świetle zimą i w lekkim cieniu w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Silne światło może powodować zniekształcanie liści.

Nie wolno dopuścić do "przelania" rośliny. Podlewamy odwapnioną wodą. Kompost musi być stale wilgotny. Redukujemy ilość wody przy niskich temperaturach.

Brak wilgoci jest główną przyczyną niepowodzeń w pielęgnacji. Ustawiamy doniczkę na tacy wypełnionej pięciocentymetrową warstwą granulek absorpcyjnych. Poziom wilgoci wzrośnie, jeśli taca będzie wypełniona do połowy wodą.

Rozwinięte okazy nawozimy w okresie wzrostu, co cztery dni, nawozem rozcieńczonym pół na pół z wodą. Świeżo przesadzane rośliny nie wymagają nawożenia przez około 8-10 tygodni.

Przesadzamy, gdy doniczka staje się zbyt mała, do nieco większego pojemnika. Używamy odwapnionego kompostu.

Z różnych gatunków kalatei można stworzyć bardzo ciekawą kompozycję, gromadząc kilka różnych odmian na tacy wypełnionej granulatem ogrodniczym. Stworzymy dzięki temu wokół nich odpowiedni poziom wilgotności.

GDY ZAUWAŻYSZ

Kruche, brązowe brzegi liści są efektem niedostatecznej wilgoci. 

Szara pleśń (Botrytis) wywoływana jest brakiem odpowiedniej wentylacji. Wietrzymy regularnie pomieszczenie, unikając przeciągów. 

Liście Temperatura poniżej 15°C powoduje osłabienie i opadanie liści. Może to doprowadzić do zwiędnięcia rośliny.

Podobne prace

Do góry