Ocena brak

Kaczeniec (Knieć błotna)

Autor /Celestyn888888 Dodano /18.01.2012

Knieć błotna, zwana także kaczeńcem, jest jedną z najpopularniejszych roślin nadwodnych. Można ją spotkać na całej niemal półkuli północnej od Himalajów po Syberię i od Ameryki Północnej po Wielką Brytanię. Kwiaty kaczeńca kształtem przypominają jaskry, z którymi są blisko spokrewnione. Kaczeńce sa jednak większe, kwiaty ich zaś mają barwę intensywniejszą, co sprawia, że roślina ta jest na swój sposób niepowtarzalna.

Kaczeniec wyrasta do wysokości 15-30 cm. Jest to roślina z płożącymi kłączami, z których wyrastają nerkowate, ząbkowane lub karbowane liście. Jego złotożółte wewnątrz połyskliwe kwiaty pojawiają się od IV do VI. Kniec błotna rośnie dziko wszędzie tam, gdzie w czasie sezonu wegetacyjnego występują odpowiednie dla niej warunki. W ogrodzie mogą być ozdobą obrzeża sadzawki czy stawu, gdyż stanowią wyraźny akcent kolorystyczny na tle zieleni trawy czy liści. Można ją sadzić na każdym wilgotnym podłożu. Dobrze rośnie też w wodzie o głębokości do 20 cm.

Białe odmiany kaczeńca (C.palustris Alba) są podatne na mączniaka. Odporny na tę grzybową chorobę jest inny gatunek kaczeńca - C.leptosepala.

Rozmnażamy przez wysianie nasion zebranych z roślin albo przez podział kępek wiosną.

Podobne prace

Do góry