Ocena brak

JULIA

Autor /Otomar Dodano /23.03.2012

Imię kilku staroż. Rzymianek z rodu julijskiego, łac. gens Iulia, jednego z najznakomitszych rodów patrycjuszowskich, który za swego protoplastę uważał legendarnego Julusa-Askaniusza (zob. Askaniusz), syna Eneasza i wnuka Afrodyty, stwarzając w ten sposób mit o swoim boskim pochodzeniu. Z julijskiej linii Cezarów pochodzili Kajusz Juliusz Cezar i Kajusz Juliusz August Oktawian; męskie imię członków rodu, Juliusz (fr. Jules), rozwinięte w Juliana (fr. Julien).

Julia (Starsza), 39 pne.-14 ne., jedyna córka Oktawiana Augusta i Skribonii, słynna z inteligencji, błyskotliwości umysłu i urody, żona Marcellusa, a po jego śmierci - Agryppy, z którym miała trzech synów i 2 córki.

Po śmierci męża zmuszona w r. 12 do poślubienia Tyberiusza. Za niemoralny tryb życia skazana przez ojca na wygnanie na wyspę Pandaterię; potem do Regium, gdzie zmarła. Julia (Młodsza), 19 pne.-28 ne., córka poprzedniej i Agryppy. Za niemoralnytryb życia skazana w 8 ne. na dożywotnie wygnanie przez Oktawiana Augusta, co zapewne miało związek z wygnaniem Owidiusza.

Julia (Juliet) zob. Romeo (i Julia). Julia d'Etange zob. Nowy (Nowa Heloiza). Julia Domna, zm. 217, z Emesy w Syrii, druga żona cesarza Septymiusza Sewera, matka cesarzy Karakalli i Gety, kobieta wielkiej inteligencji i charakteru, wykształcona i ambitna, patronka wszelkich sztuk, przyjaciółka wszystkich ludzi utalentowanych. Współrządziła państwem zwł. za panowania Karakalli; na wiadomość o jego śmierci odebrała sobie życie.

Kalendarz juliański zob. Kalendarz (rzymski). Panna Julia, szw. Fróken Julie, bohaterka tytułowa „tragedii naturalistycznej" (1888) Augusta Strindberga. Julia jest hrabianką, wychowaną przez matkę w pogardzie i nienawiści do mężczyzn (i do niższych klas spot.). Upokarzany przez nią narzeczony zrywa zaręczyny.

Julia bierze udział w zabawie służby, flirtuje ze służącym Janem i w nagłym momencie podniecenia i zapomnienia sama przełamuje wzniesioną wokół siebie barierę czystości niemal maniakalną, uwodzi Jana, a później, nie mogąc wytrzymać konfliktu wewnętrznego wywołanego przez ten uczynek, popełnia samobójstwo.

Balet (Vasteras 1950) libretto (wg Strindberga) i choreografia: Birgit Cullberg, muzyka: Turę Rangstróm. Szalona Julka zob. Szaleństwo.

Podobne prace

Do góry