Ocena brak

John Dunstable

Autor /KonstancjuszII Dodano /08.04.2013

Mistrz polifonii angielskiej. John Dunstable (ok. 1380-1453, zmarł przypuszczalnie wLondynie), był kanonikiem i muzykiem u brata króla Henryka V, ksiecia Bedfordu. regentaFrancji, przebywajacego wiele w Paryu, gdzie przeniosła sie te jego kapela. Dunstablemusiał znac dobrze muzyke francuska, podobnie zreszta jak i włoska, na co wskazuja licznerozsiane po Francji manuskrypty kompozytora.

Napisał 55 dzieł (nie liczac 9 dalszych, co doktórych badacze maja jednak pewne watpliwosci). Wane miejsce wsród jego kompozycjizajmuja motety izorytmiczne. Technike fauxbourdonu Dunstable rozwinał w technikewyostrzona dysonansami, które mial charakter bardziej zdobniczy ni konstrukcyjny.

W melodii posługuje sie pentatonika całotonowa, dzieki czemu jego muzyka ma dla nasuroczysty, archaiczny wyraz i charakteryzuje sie płynna spiewnoscia, za która był tak przezwspółczesnych podziwiany, oraz bogata figuracja wszystkich głosów. Motety Dunstable'a (jaki innych kompozytorów tego czasu: samego króla Henryka V i Lionela Powera) stanowiaogniwo przejsciowe miedzy motetem francuskim XIV wieku a motetem szkół burgundzkiej iniderlandzkiej.

Szczególny rozgłos zdobył utwór Dunstable'a w formie włoskiej ballaty O rchelia i motety Quam pulchra es i Vem Sancte Spiritus. Dunstable był ju za y człowiekiemsławnym. Tinctoris pisze o nim jako o pierwszym twórcy, który korm nował „bez zarzutu”.Przedstawiciele innych szkół wiele zawdzieczali angielskiei mistrzowi. Angielska muzykastaje sie w ogóle z biegiem czasu coraz mniej zalena muzyki kontynentu.

Podobne prace

Do góry