Ocena brak

JOHN BULL

Autor /Longinus Dodano /23.03.2012

(wym. dżon) Uosobienie narodu angielskiego, Anglików, przeciętnego Anglika: rubaszny, prostoduszny, dobrotliwy, uparty, uczciwy, lubiący jasne sytuacje, popędliwy, skłonny do kłótni, nawet z najlepszymi przyjaciółmi, zwł. kiedy wtrącają się w jego sprawy, lubiący się zabawić i nie gardzący wówczas butelką wina, typ przedstawiony pierwotnie przez Johna Arbuthnota w Historii Johna Bulla, satyrze polit. z r. 1712.

Sylwetka Johna Bulla jest prawdop. tworem karykaturzysty Thomasa Rowlandsona, rozsławiona jednak została przez pismo humorystyczne „Punch", na którego łamach często ukazywał się ów dżentelmen krzepki i brzuchaty, w krótkich spodniach, kurtce i cylindrze, tj. w stroju ziemianina ang. początku XIX w.

John Bull Other Island ang., 'Druga wyspa Johna Bulla', tj. Irlandia, komedia (1907) G. B. Shawa. Autor przedstawia w osobie Broadbenta nowoczesnego Johna Bulla, naiwnego, bezwiednego hipokrytę; jest to człowiek interesu doszczętnie wyprany z poczucia humoru, któremu całkowity brak wyobraźni i wrażliwości zapewnia sukcesy we wszystkich jego przedsięwzięciach, służących, jak mu się wydaje, interesom jego bliźnich.

Podobne prace

Do góry