Ocena brak

Jęzatka "Petit Port"

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Z roślin z rodzaju Odontoglossum powstało wiele odmian hodowlanych, łatwiejszych w uprawie niż podstawowy gatunek. Z każdej jajowatej pseudobulwy wyrasta para wiecznie zielonych liści, ponad którymi wznoszą się na długich łodygach piękne, delikatne kwiaty o pofałdowanych płatkach. Storczyki te lubią chłodne otoczenie, ale można je wnieść do pokoju na czas kwitnienia, który przypada w okresie od końca lata do początku zimy, zależnie od odmiany.

Minimum to l3°C. Przy niższych temperaturach roślina przeżyje, jeśli będzie mieć suchą bryłę korzeniową. W lecie toleruje temperatury do 2l°C, ale w cieplejszych warunkach należy zapewnić jej wentylację bez przeciągów. Lubi świeże powietrze, dlatego wietrzenie jest zalecane o każdej porze roku, chyba że pogoda jest wyjątkowo wilgotna i chłodna.

Od listopada do lutego ustawiamy w pełnym słońcu. Przez pozostałą część roku chronimy przed nim.

Podłoże powinno być zawsze wilgotne. Jęzatka wytrzyma suchą ziemię tylko przez dzień lub dwa.

Preferuje wilgotne warunki uprawy i najlepiej uprawiać ją w wyłożonej płytkami oranżerii, gdzie latem można zmoczyć podłogę wodą. Okazy, które wnosimy do domu na okres kwitnienia, stawiamy w osłonce wypełnionej mokrym mchem lub torfem. Nie zraszamy kwiatów, gdyż mogą pozostać na nich plamy.

Nawozimy co trzy podlewania, rozcieńczonym o połowę nawozem. Nie zasilamy świeżo posadzonych roślin przez sześć tygodni.

Przerośnięte okazy przesadzamy do większej doniczki po zakończeniu kwitnienia. Stosujemy specjalne podłoże dla storczyków i przed posadzeniem dobrze je zwilżamy. Wymagają przesadzania co 2-3 lata. Sadzimy trzy pseudobulwy w jednej doniczce.

Konieczna jest czystość, ponieważ wśród storczyków łatwo roznoszą się nieuleczalne choroby wirusowe. Objawiają się one jako żółte, czarne lub brązowe plamy i zacieki. Przesadzamy tylko jedną roślinę na raz, wyrzucamy starą ziemię i dezynfekujemy narzędzia, zanim przejdziemy do kolejnej rośliny.

GDY ZAUWAŻYSZ

Zgnilizna korzeni jest rezultatem nadmiernego podlewania. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie przesiąknięte wodą. Czarna zgnilizna może się pojawić, jeśli na górnych częściach rośliny pozostanie zbyt wiele wilgoci. Młody przyrost czernieje i choroba przenosi się w dół. Należy wysuszyć roślinę i usunąć wszystkie chore tkanki. W obu przypadkach stosujemy standaryzowany fungicyd.  

Czerwce wyglądają jak małe, brązowe dyski na dolnej stronie liści. Usuniemy je wacikiem, nasączonym denaturatem. W ostateczności stosujemy insektycyd na bazie malationu.

Podobne prace

Do góry