Ocena brak

JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA

Autor /Longinus Dodano /23.03.2012

Polski hymn narodowy powstał spontanicznie - podobnie jak Marsylianka- w gorącym nastroju Legionów polskich sformowanych we Włoszech, gdy latem 1797 ożyły nadzieje na wznowienie działań wojennych przeciw Austrii.

Józef Wybicki, przyjaciel gen. Dąbrowskiego, działacz i pisarz patriotyczny na emigracji, wysłany z Paryża do Reggio Emilia, wzruszony widokiem znaków narodowych i mundurów o polskim kroju, znów otoczony mową polską, napisał na melodię znanego starego mazurka ludowego (prawdop. tuż przed 15 lipca) Pieśń Legionów Polskich we Włoszech Pieśń tę, która przeszła do historii jako Mazurek Dąbrowskiego, autor odśpiewał po raz pierwszy zapewne na spotkaniu ze starszyzną legionową w pałacu biskupim w Reggio, mieszczącym wówczas kwaterę Dąbrowskiego.

Orkiestra odegrała ją po raz pierwszy w czasie parady wojsk, dla uczczenia proklamowania Republiki Cisalpińskiej 16 VII na Piazza Maggiore w Reggio. W pierwszej redakcji początek tekstu oryginalnego brzmiał:

Jeszcze Polska nie umarła,

Kiedy my żyjemy.

Co nam obca moc wydarła,

Szablą odbijemy.

Marsz, marsz, Dąbrowski,

Do Polski z ziemi włoski,

Za Twoim przewodem

Złączem się z narodem. 1-8.

Uznanie Mazurka za hymn państwowy nastąpiło poza Sejmem, w trybie administracyjnym, gdy okólnik Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publ. podał 15 X 1926 obowiązujący odtąd w szkołach tekst hymnu:

Jeszcze Polska nie zginęła,

Kiedy my żyjemy,

Co nam obca przemoc wzięła,

Szablą odbierzemy.

Marsz, marsz, Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski;

Za twoim przewodem

Złączym się z narodem. 1-8.

Podobne prace

Do góry