Ocena brak

Jedwab

Autor /Milenka Dodano /31.01.2012

Jedwab szlachetny, najmocniejsze włókno natural­ne, powstaje z kokonów motyli jedwabników mor­wowych (Bombyx mori), zwanych tak, ponieważ gąsienice tego gatunku mogą się żywić jedynie liść­mi morwy. Istnieje również jedwab otrzymywany z oprzędów jedwabnika dębowego.
Jedwab zaczęto wykorzystywać około 4500 lat temu w Chinach, gdzie sposób jego powstawania był jedną z najściślej strzeżonych tajemnic. Euro­pejczykom udało się ją poznać dopiero w VI wie­ku naszej ery. W Polsce pierwsze zakłady jedwab-nicze powstały w XVII wieku.
Jedwab nie jest jednak towarem produkowanym masowo. Najwięksi producenci jedwabiu to oczy­wiście Chiny oraz Japonia. W krajach tych hodow­la jedwabników jest ważną gałęzią przemysłu. Udział krajów azjatyckich w światowej produkcji kokonów wynosi 90 procent. Natomiast światowa produkcja jedwabiu jest stosunkowo mała. Wysokie koszty produkcji, i co za tym idzie wysokie ceny odstraszają potencjalnych nabywców. Naturalny jedwab ma też swojego konkurenta w postaci sztucznego jedwabiu i innych tkanin syntetycz­nych, które jako tańsze zajmują miejsce jedwabiu i innych tkanin naturalnych na rynku. Wiele osób prawdziwego jedwabiu naturalnego nie zamieni­łoby na żadne inne włókna. Jest bardzo elastyczny, nie mnie się, jest też niezwykle miły w dotyku. Jed­wabne ubrania są bardzo lekkie i cienkie, a mimo to cieplejsze niż bawełniane i lniane.

Podobne prace

Do góry