Ocena brak

Jedność moralna Jezusa Chrystusa - dwie wole w Chrystusie

Autor /Zenek777 Dodano /22.04.2011

W Ewangelii Jana 6, 38 widać, że Chrystus mówi o dwóch wolach

    1. swoją

    2. ojca

Bóg jest jeden. Wola Ojca jest wolą Syna i Ducha Świętego. Jest jeden Bóg i 1 wola Boża. Jeżeli Chrystus mówi o dwóch wolach, mówi o swojej to mówi o woli ludzkiej. Tekst mówi, że w Chrystusie są dwie natury i dwie wole. Według tekstu, w Chrystusie te dwie wole są odrębne, nie zmieszane.

W Ewangelii Łukasza 22, 42 jest mowa o dwóch wolach. Jest jedna wola Boża. Jeżeli Jezus mówi „nie moja wola” to chodzi o ludzką wolę. Jest też informacja, jak te dwie wole są podporządkowane (ludzka do boskiej) przez dobrowolne posłuszeństwo. Tylko w posłuszeństwie jest podporządkowana wola Boska. Chrystus więc posiada wolę ludzką, która była wolna. Mimo wolności woli ludzkiej, nie miał żadnego grzechu. W 100% wypełnił zamysł Boży względem człowieka

W Liście do Hebrajczyków 7, 26 jest mowa, że w Chrystusie nie było żadnego grzechu.

Ewangelia Jana 8,46 mówi, że Jezus jest bez grzechu. Najwyższa doskonałość moralna Chrystusa polega na tym, że odnosił się on z najdoskonalszą miłością do Boga i do ludzi. Gdyby popełnił lub mógł popełnić grzech, to byłby odpowiedzialny za to Syn Boży, ale Bóg nie zgrzeszył, bo wola ludzka podporządkowana jest woli boskiej. W naturze ludzkiej Chrystusa istniało:

  • łaska uświęcająca

  • cnoty

  • dary Ducha Świętego

Podobne prace

Do góry