Ocena brak

Jednoliścienne

Autor /Bodega Dodano /31.01.2012

Do podgromady roślin jednoliścien­nych należą zboża oraz rośliny wy­twarzające takie owoce, jak ananasy, kokosy, banany i daktyle. Rośliny te mają w wielu krajach wielkie zna­czenie gospodarcze i są tez bardzo ważnym składnikiem współczesnej flory świata.
Chociaż rośliny jednoliścienne stanowią za­ledwie jedną piątą składu gatunkowego wszystkich roślin kwiatowych, to są bar­dzo ważnymi organizmami, które mają zasadniczy wpływ na naszą codzienność.
Najbardziej docenianą grupą jednoliściennych są trawy. Porastają one trawniki w naszych przydo­mowych ogródkach i parkach, a nasiona niektó­rych z nich są codziennie zjadane przez nas na śnia­danie. Z ziarna zbóż, takich jak owies i kukurydza wyrabia się płatki śniadaniowe, a z pszenicy i żyta mąkę na chleb i bułki. Kiedy jemy banana, anana­sa lub orzecha kokosowego, delektujemy się sma­kiem owoców roślin jednoliściennych. W dodatku rośliny jednoliścienne nie są wyłącznie ważnym źródłem pokarmu. Dostarczają one też wielu waż­nych surowców wykorzystywanych w przemyśle i są, co nie jest bez znaczenia, ozdobą naszych ogro­dów i domów, gdyż niektóre z nich, na przykład egzotyczne storczyki i lilie, mają przepiękne kwia­ty i kształty.
Od czasu, kiedy po raz pierwszy pojawiły się na Ziemi, czyli około 65 mln lat temu, rośliny jed­noliścienne ewoluowały w różnych kierunkach, które można określić, badając ich kwiaty. Jedna linia, reprezentowana przez storczyki, wykształci­ła niezmiernie wyszukane, wyspecjalizowane kwia­ty, które muszą być zapylane przez owady. Inna linia, przykładem jej są trawy, ma kwiaty o bardzo prostej budowie, często pozbawione płatków lub działek. Są to rośliny wiatropylne.

Podobne prace

Do góry