Ocena brak

Jaszczurka ostropyska

Autor /Gonzo Dodano /12.01.2012

Rodzina jaszczurkowate (Lacertidae)

Wygląd: smukła, średniej wielkości jaszczurka o wydłużonej, bardzo płaskiej i os-tropyskiej głowie, szerokiej szyi i spłaszczonym tułowiu. Nogi są smukłe, a długi ogon jest szeroki u nasady. Cały grzbiet i kończyny przeważnie ciemno- lub niebieskoszare względnie czarnobrązowe albo czarne i pokryte jasnym, siatkowatym wzorem. Ogon często aż do końca wyraźnie niebieskoszary, niekiedy również jasnoniebieski lub bladozielony, pokryty rysunkiem złożonym z ciemniejszych pierścieni. Brzuch niebieskoszary lub opalizująco niebieski. Całkowita długość ciała 190-200 mm.  

Występowanie: kraje byłej Jugosławii - od rz. Krka do Jez. Szkoderskiego w Czarnogórze.

Środowisko: przede wszystkim w rejonach nadbrzeżnych i na pobliskich wyspach; miejscami wnika do 80 km w głąb lądu, np. w dolinie Neretwy (Hercegowina). Występuje wyłącznie na obszarach kamienistych i skalistych, np. w pełnym rozpadlin krasie i izolowanych wychodniach skalnych wśród zarośli; żyje również na obrzeżających drogi ścianach skalnych (często z murówką zwyczajną i mu-rówką ruinową) oraz na murach domów i na skałach opadających bezpośrednio do morza.

Tryb życia: jaszczurka ostropyska przebywa wyłącznie na powierzchni skał, po których się porusza ze zdumiewającą zręcznością. Przy zbliżaniu się człowieka natychmiast ucieka, jednak zaraz pojawia się znowu, by dokładniej poznać przyczynę przestrachu. Okres snu zimowego trwa bardzo krótko i jaszczurka ta pojawia się w intensywniej nasłonecznionych miejscach, gdy dokoła leżą jeszcze płaty śniegu.

Rozród: w okresie rozrodczym jaszczurka ostropyska tworzy pary i zajmuje niewielkie rewiry. Samica składa 2-4 jaja do kryjówki.

Uwagi: ciemno ubarwiona j. ostropyska jest doskonale widoczna na tle białych skał krasowych.

Podobne prace

Do góry