Ocena brak

Jaszczurka

Autor /Benedykta Dodano /14.11.2012

Ze względu na jej skłonność do wygrzewania się w słońcu pozostaje w ścisłym związku z symboliką światła i słońca. Często pojawia się jako symbol duszy, która szuka światła (poznania, Boga, życia po śmierci) i w tym kontekście spotykamy ją często na antycznych grobowcach i urnach z prochami, jak również w sztuce chrzęść.

Również przedstawienia Apollina jako zabijającego jaszczurkę (Sauroktonos) mają początek w tym znaczeniu: jaszczurka symbolizuje tęsknotę za tym, by zginąć z ręki boga światła i przez tę śmierć osiągnąć światło drugiego świata.

Średniowiecze ustanawiało związek z tęsknotą za Chrystusem, nawiązując do następującej rzekomej (relacjonowanej np. w Fizjologusie) właściwości jaszczurki: straciwszy wzrok na starość, odzyskuje go przez to, że wymyka się przez zwróconą na wschód rysę w murze i spogląda prosto we wschodzące słońce; tak samo człowiek, którego wewnętrznemu oku grozi ślepota, powinien zwrócić się ku Chrystusowi jako Słońcu Sprawiedliwości.

Coroczne zrzucanie skóry przez jaszczurkę czyni ją poza tym symbolem odnowy i zmartwychwstania. Jaszczurka ma niekiedy negatywne znaczenie symboliczne, zwłaszcza w ciepłych krajach, gdzie jej masowe pojawianie się łączone jest z okresami gorąca i suszy.

Podobne prace

Do góry