Ocena brak

Jasnotowate, wargowe

Autor /Bodega Dodano /31.01.2012

Rodzina wargowych liczy 3500 gatunków. Większość ich to rośliny zielne, ale spotykane są też gatunki krzewiaste. Kwiaty roślin z tej rodziny są grzbieciste, a taka budowa związana jest z ich owadopylnością. Trzy dolne płatki korony są ze sobą zrośnięte i tworzą lądowisko dla owadów wargę dolną. Barwa kwiatów jest niebieska, biała, żółta, fioletowa lub różowa. Lawenda, macierzan­ka i rozmaryn to typowe gatunki zielne z tej rodzi­ny, do której należą także liczne zioła lecznicze, jak na przykład mięta i melisa, oraz przyprawy, na przykład tymianek i majeranek.
Modyfikacje kwiatów.
Rośliny wargowe mają łodygi czterokanciaste, tak jak niektóre rośliny z rodziny trędownikowatych, do której należą między innymi wyżliny i naparst­nice. Kwiaty wyżlinów i naparstnic są jeszcze lepiej przystosowane do przyjmowania owadów. Ich płat­ki są zrośnięte i tworzą długą tubkę, w której znika całkowicie poszukujący nektaru trzmiel. Kiedy owad opuszcza tak zbudowany kwiat, jest cały pokryty pyłkiem.
Modyfikacja kwiatu zapylanego przez owady jest jeszcze bardziej widoczna w rodzinie lobeliowatych. Kilka gatunków północnoamerykańskich lobelii posiada bardzo długie, rurkowate kwiaty, których budowa jest przystosowana do zapylania przez kolibry.

Podobne prace

Do góry