Ocena brak

Jaskinia

Autor /Benedykta Dodano /14.11.2012

Już w czasach prehist. jaskinie służyły do celów kultowych (malowidła naskalne). Symboliczne znaczenie jaskini łączy się zarówno z krainą śmierci (ciemna przestrzeń), jak i z narodzinami (łono matki), toteż jaskinie często czczono jako miejsca pobytu lub narodzin bogów, herosów, duchów, demonów, zmarłych itd.; często widziano w nich wejścia do królestwa zmarłych. Sumerowie wyobrażali sobie królestwo zmarłych w jaskini znajdującej siew górze kosmicznej (góra).

Egipcjanie wierzyli, że życiodajna woda Nilu wytryskuje z jakiejś jaskini. Jaskinie odgrywały ważną rolę w rytach inicjacyjnych (regressus ad uterum?), np. w misteriach eleuzyjskich, lub też wrytach wyroczni bóstwa płodności Trofoniusza. Platona przypowieść o jaskini jest symboliczną prezentacją ludzkiej wiedzy poznawczej w świecie zwykłych odbić i pozoru; zadaniem człowieka jest uwolnić się z tej ,,jaskini" i ostatecznie dotrzeć do oglądu świata idei.

W sztuce bizant. narodziny Chrystusa niemal zawsze przedstawiano w jaskini (która w Palestynie zazwyczaj służyła jako stajnia); przedstawienie tej jaskini jako pęknięcia w ziemi symbolizuje ewentualnie łono matki w odniesieniu do symboliki zapłodnienia ziemi przez niebo.

Podobne prace

Do góry