Ocena brak

Jaskier wielki

Autor /Celestyn888888 Dodano /18.01.2012

Jaskier wielki porasta brzegi zbiorników wodnych i tereny bagienne. Ma proste, puste w środku łodygi, które wybarwiają się na czerwono. Z łodyg wyrastają długie (do 20 cm), lancetowate liście w kolorze ciemnozielonym. Na każdej łodyżce wyrastają trzy, cztery złociste kwiaty w kształcie spodeczków, które bardzo ładnie błyszczą w promieniach letniego słońca. W przeciwieństwie do innych jaskrów ten gatunek nie kwitnie na wiosnę, ale od czerwca do sierpnia. Jaskry wielkie najlepiej sadzić na brzegu oczka wodnego lub płytkiej wodzie (do 30 cm głębokości).

Jaskier wielki to roślina ekspansywna, dlatego należy go sadzić w dużych sadzawkach lub wykorzystać pojemniki, które powstrzymują rozrastanie się roślin. Zasadniczo jest to roślina wodna, ale może być uprawiana także w wilgotnym i nie wysychającym latem miejscu. Jej płożące korzenie mogą stać się zagrożeniem dla innych delikatniejszych roślin. Jedną z ciekawszych odmian jaskra wielkiego jest z pewnością 'Grandiflora', która charakteryzuje się okazałymi kwiatami, większymi niż u rośliny macierzystej. Jest to roślina trująca.

Rośliny wysadzamy na wiosnę. Sadzimy je na głębokości 15-22 cm, uważając, by korzenie nie wypłynęły na powierzchnię.

Jeśli rośliny uprawiamy w ogródku, stale sprawdzamy wilgotność gleby. Wymaga podłoża bogatego w próchnicę. Do wypełnienia koszy można użyć gleby ilastej lub gliniastej z kompostem. Na wierzch sypiemy warstwę żwiru, który zapobiega wypłukiwaniu ziemi.

Jaskry wielkie rozmnażamy przez podział korzeni. Można też spróbować wysiewać nasiona, które umieszczamy w wilgotnym kompoście zaraz po dojrzeniu i regularnie podlewamy.

Podobne prace

Do góry