Ocena brak

Jaskier azjatycki

Autor /OswaldxD Dodano /24.01.2012

Ten barwny przedstawiciel rodziny jaskrowatych łatwo rozmnaża się z nasion. Kwitnie po około pięciu miesiącach od wykiełkowania. Jako średnio wytrzymała roślina wiecznotrwała, jaskier może być przesadzony na zewnątrz, by mógł zakwitnąć w kolejnych latach. Jego bulwy o szponiastym kształcie z reguły są przesadzane do łatwo przepuszczalnej ziemi. Powinny być jednak traktowane jak cebulki. Na wiosnę, po zwiędnięciu liści i po okresie przechowania rośliny w suchym torfie, w temperaturze 10-13°C, przenosimy ją na zewnątrz i sadzimy bulwy szponami do dołu. Kwiaty pojawią się w maju lub czerwcu.

Roślinę hodujemy przy temperaturach od 0 do 10°C. Trzeba się upewnić, czy jaskry kupione w czasie kwitnienia były zahartowane do warunków zewnętrznych. Okazy wyhodowane w szklarni nie wytrzymają temperatur panujących wczesną wiosną. Nasiona wysiewamy od listopada do marca, przy 10°C. Siewki pojawią się za 4-12 tygodni.

Roślina toleruje półcień, ale woli pełne słońce. W rejonach częstych mrozów nie powinna być sadzona w miejscu, gdzie poranne słońce spowoduje gwałtowne rozmrożenie i uszkodzenie pąków kwiatowych.

Jaskier lubi, gdy jego górna część jest sucha, a korzenie wilgotne. Dobrze jest wysadzić go nieco wyżej. W czasie wzrostu musi mieć odpowiednią ilość wody, ale nie nadmiar. Przed podlaniem kompost powinien przeschnąć.

Jaskrowate nie potrzebują podnoszenia poziomu wilgotności.

Nie wymaga nawożenia, jeśli zapewnimy w każdym sezonie świeży i dobrej jakości kompost.

Co roku przesadzamy do przepuszczalnej ziemi na bazie torfu. W razie potrzeby mieszankę uzupełniamy do 1/3 objętości żwirkiem.

GDY ZAUWAŻYSZ

Czernienie płatków i liści jest spowodowane wiatrem. Występuje na niezahartowanych roślinach kupionych wiosną w kwiaciarni.

Warto wiedzieć

Jaskry są roślinami wrażliwymi, mało odpornymi na przymrozki. Liście uszkodzone przez mróz trzeba usuwać.

Zimą rośliny mogą być narażone na ataki chorób grzybowych. Aby temu zapobiec, należy regularnie wietrzyć szklarnię i w razie potrzeby stosować odpowiednie środki grzybobójcze.

Podobne prace

Do góry