Ocena brak

Janusz Korczak pedagog heroiczny

Autor /RoksRormamadytbjk Dodano /01.12.2007

1.Biografia Henryka Goldszmitta (Janusza Korczaka)
Janusz Korczak- pedagog heroiczny.
Dlaczego zdecydowałam się napisać pracę o Januszu Korczaku? Wydaje mi się, że jest on najbardziej znanym polskim pedagogiem i niemal każdy uważa, że wie o nim dużo, jednak prawda jest taka, że większości polskiego społeczeństwa kojarzy się on tylko z „Królem Maciusiem I”. W upowszechnieniu takiego spłyconego wizerunku pedagoga dopomógł niewątpliwie powojenny ustrój, który „podsuwał” własnych pedagogów, których poglądy zgodne były z ideami ustroju. Dopiero wiele lat po wojnie prawda o życiu, działalności i śmierci Janusza Korczaka wyszła na jaw.
Dzieciństwo i młodość
Janusz Korczak to tak naprawdę pseudonim Henryka Goldszmitta, który wywodził się z rodziny zasymilowanych Żydów polskich, którzy głęboko zespoleni byli z Polską tradycją. Urodził się 22 lipca 1878 roku w Warszawie. Jego ojcem był znany warszawski adwokat Józef Goldszmit, a matką Cecylia z Głębockich. Początkowo dzięki zarobkom ojca sytuacja materialna rodziny była dobra, później radykalnie się zmieniła, kiedy to ojciec Henryka trafił do szpitala dla umysłowo chorych, w którym zmarł. Wydarzenia te były dla młodego Henryka bardzo trudnym doświadczeniem, które nie pozostało bez wpływu na jego dalsze życie.
Wstąpił do Gimnazjum Praskiego, w którym wymagano wiele od uczniów, a wszelkie niedociągnięcia surowo karano. Henryk był raczej przeciętnym uczniem, jednak już wtedy zaczynał interesować się literaturą, której to poświęcał długie godziny. W swoim pamiętniku napisał: „Mając 15 lat wpadłem w szaleństwo czytania. Świat mi zniknął sprzed oczu, tylko książka istniała.”
Po śmierci ojca próbował ratować domowy budżet poprzez udzielanie korepetycji. W 1898 roku zdał maturę i zapisał się na medycynę w Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim. Wybór tego kierunku był dla otoczenia zaskoczeniem ponieważ powszechnie uważało się, że młody Henryk mający już za sobą pierwsze próby literackie, wybierze studia humanistyczne.
To właśnie zainteresowania literackie sprawiły, że postać ta nie jest znana jako Henryk Goldszmit lecz jako Janusz Korczak. Na konkurs literacki ogłoszony przez Ignacego Paderewskiego wysłał utwór podpisany nazwiskiem Janusz Korczak, które zaczerpnął z tytułu powieści J. I. Kraszewskiego pt. ” Historia o Januszu Korczaku i o pięknej miecznikównie”.
Początek działalności pedagogicznej
Równocześnie z tokiem studiów medycznych, Korczak zapisał się jako słuchacz do Uniwersytetu Latającego, w którym wykładali wybitni polscy uczeni, tacy jak: Jan Władysław Dawid, Ignacy Chrzanowski, Ludwik Krzywicki czy Władysław Nałkowski. Już wtedy Korczak stał się członkiem Towarzystwa Kolonii Letnich i Warszawskiego Towarzystwa Higienicznego.

Podobne prace

Do góry