Ocena brak

Janowczyk skrzydlaty

Autor /Danisz Dodano /10.02.2012

 

Wygląd: Tworzący darnie, bezbronny pół-krzew 10-25 cm wysokości, z pełzającymi, gęsto rozgałęzionymi łodygami, pokrytymi szarobrunatną korą. Gałęzie podnoszące się lub wzniesione, pojedyncze lub tylko u nasady rozgałęzione, luźno ulistnione, odstająco owłosione. Łodyga i gałęzie szeroko z dwu stron oskrzydlone.

Skrzydła błoniaste, błyszczące, całobrzegie, przy węzłach zesznurowane. Liście jednoroczne, skrętoległe, siedzące, pojedyncze, 5-20 mm długości i 4--8 mm szerokości, jajowate do szerokolanceto-watych, na wierzchołku tępe do zaostrzonych, odstająco owłosione, z wiekiem łysiejące, tra-wiastozielone. Przylistków brak.

Kwiaty złocis-tożółte, 12-15 mm średnicy, siedzące w pachwinach przysadek podobnych do liści, zebrane w 3-16-kwiatowe, krótkie, prosto wzniesione, szczytowe grona. Szypułki krótsze od przysadek, z dwoma lancetowatymi podkwiatkami. Kielich 5-8 mm długości, 2-wargowy, odstająco owłosiony.

Żagielek 10-15 mm długości, szeroko odwrotnie jajowaty, na wierzchołku okrągły i wycięty, niekiedy skąpo orzęsiony. Łódeczka mniej więcej tak długa jak żagielek, naga lub tylko po zewnętrznej stronie na szwie owłosiona. Strąk 10-20 mm długości i 4-6 mm szerokości, podłużny, ścieśniony, słabo członowaty, krótko przylegle albo odstająco owłosiony, z 2-6 jajowatymi, zielonkawobrunatnymi nasionami.

Siedlisko: Na suchych łąkach, wzgórzach, przydrożach, w świetlistych lasach sosnowych i dębowych. Preferuje ubogie, bezwapienne gleby piaszczyste w położeniach słonecznych.

Rozmieszczenie: Południowa Europa; na północy sporadycznie od Francji i południowej Belgii do Dunaju i Laby. W Polsce tylko jako zadomowiony antropofit; rzadko.

Okres kwitnienia: Od maja do lipca; niekiedy drugie kwitnienie w jesieni.

Podobne prace

Do góry