Ocena brak

Jałowiec łuskowaty "Blue Star"

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Jałowiec łuskowaty ma odmiany o różnych kształtach - od wysokich drzew, po karłowate krzewy. Wszystkie one mają wytwornie wygięte gałęzie pokryte kłującymi, pachnącymi liśćmi. Na wierzchu są ubarwione biało lub bladozielono. 'Blue Star' jest odmianą o niskim pokroju, ze srebrno-błękitnymi igłami. Nadaje się do kompozycji z karłowatymi krzewami. Może rosnąć przez wiele lat, zanim osiągnie maksymalną wysokość 40 cm. W miarę dojrzewania przybiera bardziej krzaczasty pokrój.

Ten iglak jest w pełni odporny na mróz. Uprawiany w ogrodzie wytrzymuje temperatury nawet poniżej zera. Okazy w pojemnikach trudniej hodować w tak ekstremalnych warunkach. Jeśli wilgotny kompost zamarza lub jest za suchy, delikatne korzenie mogą ulec zniszczeniu. J.s.'Blue Star' uprawiamy w miejscu osłoniętym przed suchymi wiatrami i ostrym słońcem.

Jałowiec potrzebuje jasnego, niebezpośredniego światła, najlepiej po wschodniej lub zachodniej stronie. W zbyt głębokim cieniu słabnie niebieski odcień igieł.

Podlewamy obficie, ale przed kolejnym nawadnianiem powierzchnia kompostu musi przeschnąć. W lecie bryła korzeniowa nie powinna wysychać. W zimie podlewamy raczej umiarkowanie. Rośliny uprawiane w ogrodzie wytrzymują suche powietrze, ale okazy doniczkowe wymagają większej troski. Jałowiec toleruje wapno zarówno w wodzie, jak i w podłożu.

Ten iglak nie potrzebuje zwiększania poziomu wilgoci. Jego liście są twarde i pokryte grubą kutyną, która zapobiega wysychaniu.

Jeśli co roku zmieniamy wierzchnią warstwę ziemi, roślina nie potrzebuje nawożenia.

Okazom doniczkowym wymieniamy na wiosnę wierzchnią warstwę ziemi. Do podłoża dodajemy też wolno działający nawóz. Tę odmianę uprawiamy w łatwo przepuszczalnym kompoście na bazie gliny, z dodatkiem żwirku ogrodniczego do Ľ objętości.

Jałowiec ten można sadzić z innymi karłowatymi iglakami w kamiennym lub podobnym do kamiennego kwietniku. Dla uwydatnienia koloru igieł można na podłożu rozsypać żwir.

GDY ZAUWAŻYSZ

Motyl zwójka sosnóweczka w fazie gąsienicy szkodzi roślinie przez wygryzanie jej pączków i ogryzanie kory na zewnątrz pędów. Zwalczamy, wycinając i niszcząc uszkodzone pędy od połowy maja do końca czerwca lub stosujemy insektycyd kontaktowy. 

Selednica jałowcowa to pluskwiak z rodziny tarczówkowatych (występuje również na sośnie i świerku). Stosujemy insektycyd. 

Chłód i susza panujące w zimie mogą powodować brązowienie igieł.

Podobne prace

Do góry