Ocena brak

Jakie są rodzaje stawów w szkielecie człowieka?

Autor /Stan Dodano /31.01.2012

Kręgosłup tworzą 33-34 kości zwane kręgami, połączone ze sobą półściśle odpowiednimi stawami. Pomiędzy trzonami kręgów znajdują się krążki chrzęstne. Każdy kręg porusza się tylko nieznacznie w stosunku do swojego sąsiada, jednak te niewielkie ruchy zsumowane nadają kręgosłupowi dużą giętkość, co oznacza, że możesz zginać się do przodu i tyłu oraz w bok.

Głowa łączy się z kręgosłupem za pomocą innego rodzaju stawu. W podstawie czaszki znajdują się dwie wypukłości, które łączą się z dwoma zagłębieniami pierwszego kręgu, co pozwala na poruszanie głową do przodu i tyłu. Ten kręg nosi nazwę atlasu (dźwigacza). Nazwa wywodzi się od imienia greckiego boga, który na swych ramionach podtrzymuje kulę ziemską. Drugi kręg -obrotnik ma wystającą do góry część (tzw. ząb), która wchodzi w otwór w środku dźwigacza. Dzięki temu powstaje staw obrotowy, który umożliwia ruchy głową w bok (właściwe obroty głowy). Podobny typ stawu jest w łokciu, co umożliwia skręty przedramienia (tzw. rotację).

Najprostszymi pod względem budowy stawami, jakie spotykamy w szkielecie, są stawy płaskie - jedno zakończenie kości ślizga się po drugim. Staw płaski znajduje się np. w miejscu, w którym rzepka styka się z dolnym końcem kości udowej, a kilka innych pomiędzy kośćmi nadgarstka. Staw siodełkowy umożliwia połączonym przy jego pomocy kościom ruch w dwóch różnych kierunkach, choć żadna z kości nie może się obracać. Ten staw znajduje się w miejscu, w którym kość śródręcza przy kciuku łączy się z nadgarstkiem i umożliwia przeciwstawny ruch kciuka. Bez tego ruchu bardzo trudno byłoby podnosić różne przedmioty.

■ Niektórzy ludzie mogą zginać swe kończyny w nienaturalnych kierunkach. Mówi się o nich, że mają „podwójne" stawy. W rzeczywistości nie mają dwóch stawów tam, gdzie inni ludzie mają jeden, ale ich stawy są nader elastyczne.

Podobne prace

Do góry