Ocena brak

Jakie są rodzaje odruchów?

Autor /Orczyk Dodano /01.02.2012

Znamy niezliczone rodzaje odruchów: niektóre kontrolują ruchy mięśni, podstawowe funkcje organizmu i poprawną orientację przestrzenną w pozycji siedzącej bądź stojącej. Inne, bardziej złożone odruchy, to zaprogramowane reakcje na sytuacje niebezpieczne lub wywołujące strach.

Odruchy mięśniowe noszą dokładniejszą nazwę „odruchów ścięgnistych", ponieważ zapoczątkowują je wibracje ścięgien. Kiedy lekarz „bada odruchy" pacjenta metodą uderzania kolana młoteczkiem, wibracje są odbierane przez znajdujące się w mięśniach maleńkie odbiorniki, które przesyłają informacje do rdzenia kręgowego i alarmują komórki nerwowe kontrolujące te mięśnie. Zaalarmowane komórki nerwowe sprawiają, że noga gwałtownie podskakuje. Te odruchy są częścią bardzo złożonego mechanizmu (autonomicznego układu nerwowego) znajdującego się w rdzeniu kręgowym, który jest odpowiedzialny za napięcie mięśniowe, czyli gotowość mięśni do działania.

Mechanizm rdzenia kręgowego jest z kolei kontrolowany przez „wyższe" części hierarchii zarządzającej ruchem, znajdujące się w mózgu. Zatem odruchy rdzenia kręgowego mogą być szybsze (kontrolowane przez współczulny układ nerwowy) lub wolniejsze (kontrolowane przez system przy współczulny) zgodnie z tym, jak zostały zaprogramowane. Ten sam mechanizm rdzenia kręgowego jest połączony z receptorami bólu między innymi w skórze.

Podobne prace

Do góry