Ocena brak

Jakie są podstawowe funkcje umysłu?

Autor /Greg Dodano /31.01.2012

Wszystkie informacje o otaczającym nas świecie - czyli to co widzimy, słyszymy, poznajemy smakiem, węchem lub dotykiem - zostają przekazane do mózgu za pośrednictwem zmysłów. Następnie wykorzystujemy tę wiedzę, robiąc użytek z pięciu podstawowych funkcji umysłu.

Pięć podstawowych funkcji umysłu to koncentracja, pamięć, uczenie się, przypominanie i mowa. Dzięki umiejętności koncentracji mózg jest w stanie zdecydować, które informacje są najważniejsze i warte zachowania; pamięć pozwala magazynować informacje w mózgu; dzięki uczeniu się powstają umysłowe połączenia między określonymi wspomnieniami; przypominanie pozwala przywrócić wspomnienia do świadomości; natomiast używanie mowy umożliwia przekazywanie informacji innym ludziom.

Posiadanie tych skomplikowanych umiejętności zazwyczaj uważamy za oczywiste, pomimo faktu, iż są uruchamiane za pośrednictwem impulsów elektrycznych krążących w najbardziej złożonym „systemie przekaźnikowym", jaki można sobie wyobrazić - mózgu. W mózgu dorosłego człowieka znajduje się około 10 miliardów komórek nerwowych, a liczba połączeń między komórkami wynosi 40 mln/cm3. Jak dotąd nie wyjaśniono dokładnie funkcji każdej pojedynczej komórki znajdującej się w mózgu, natomiast zaczynamy powoli rozumieć procesy leżące u podłoża wszystkich pięciu funkcji umysłowych.

Do góry