Ocena brak

Jakie jest znaczenie snów?

Autor /Jaguar Dodano /31.01.2012

Naukowcy, a zwłaszcza psycholodzy (eksperci w dziedzinie ludzkiego umysły i zachowania), wysunęli kilka teorii dotyczących przyczyn pojawiania się marzeń sennych i znaczenia różnych snów. Jedno wyjaśnienie dowodzi, że sny są związane z ważnymi wydarzeniami, które miały miejsce dzień lub dwa dni wcześniej. Śpiący, nieświadomy umysł „odgrywa" je po raz drugi. Jest to próba wyjaśnienia myśli i życzeń, na które nie pozwolilibyśmy sobie na jawie.

Psycholog Zygmunt Freud jako jeden z pierwszych poważnie potraktował marzenia senne w swojej książce O marzeniu sennym (1900 r.). Wysunął w niej sugestię, że sny mogą mieć znaczenie symboliczne, odzwierciedlające pewne ukryte pragnienia człowieka. Wiele z tych pragnień miało mieć swoje źródło w nieświadomych popędach seksualnych i na jawie na pewno zostałyby stłumione. Marzenie senne byłoby sposobem przekazania ich do świadomości.

Inna teoria dowodzi, że sen to sposób na pozbycie się napięć i chaosu z mózgu, który ma okazję przejrzeć i „zaksięgować" ważne informacje zebrane podczas godzin czuwania. Przez cały dzień mózg otrzymuje od zmysłów tak wiele różnych sygnałów, że potrzebny mu jest okres spokoju na przeanalizowanie ich i zadecydowanie, które warto zatrzymać w banku pamięci.

Pomimo wszystkich badań i eksperymentów, naukowcy mogą tylko niejasno podejrzewać, czym jest sen i jaka jest jego funkcja.

Rodzaj snu zaobserwowanego u różnych zwierząt jest związany z ich walką o przetrwanie. Zebry i antylopy gnu, którym nieustannie zagraża atak lwów, śpią bardzo niewiele. Goryle, tak jak człowiek, nie muszą aż tak bardzo obawiać się drapieżników. Co noc znajdują sobie bezpieczne i wygodne legowisko, najlepiej w cichym i spokojnym miejscu.

Wydaje się, że proces snu jest kontrolowany przez dwa układy. Mechanizmy wywołujące sen opierają się prawdopodobnie na związkach chemicznych wytwarzanych przez organizm. Kiedy czuwamy, związki te stopniowo się gromadzą i sprawiają w końcu, że dana osoba czuje się coraz bardziej zmęczona. Poziomy wielu hormonów podnoszą się i opadają regularnym rytmem podczas 24-godzinnego cyklu. Podejrzewa się, że do snu pobudzają nas dwa hormony: serotonina i noradrenalina.

Serotonina występuje głównie w grupie komórek nerwowych zwanych jądrami szwu, w pniu mózgu, gdzie znajduje się również noradrenalina, jednak w części zwanej mostem. Jest możliwe, że most mózgu wysyła stymulujące sygnały do kory mózgowej, „myślącej" części mózgu, powodując jego aktywność podczas snów fazy REM. Jednocześnie wysyła też informacje zatrzymujące aktywność mięśni całego organizmu, żeby człowiek nie „odgrywał" ruchem ciała tego, co mu się śni.

Podobne prace

Do góry