Ocena brak

Jakie dolegliwości powoduje zespół kręgosłupa szyjnego?

Autor /kredka Dodano /25.04.2014

1.    Bóle głowy Należą do najczęstszych dolegliwości i jeżeli rzeczywiście wynikają z zespołu kręgosłupa szyj-

Migrena szyjna nego, określa się je mianem migreny szyjnej. Mogą być jednostronne, obustronne albo pojawiać się naprzemiennie i zazwyczaj promieniują od tylu głowy do czoła, jakby tworzyły hełm. Wraz z bólem głowy pojawiają się często zaburzenia czucia skóry potylicy, tak zwane parestezje

Nerwoból nerwu (mrowienie albo cierpnięcie skóry, przypominające ukłu-potyiicznego cia szpilką). Nie należy ich mylić z tak zwanym nerwobólem nerwu potylicznego, który promieniuje od tyłu głowy do czoła, dając podobne dolegliwości. Powstaje on w ten sposób, że obustronnie zostaje podrażniona tylna gałąź 1. nerwu szyjnego, wychodzącego w okolicy 1. kręgu szyjnego i biegnącego po czaszce od tyłu, potem do góry i w kierunku czoła.

Być może objawy typowe dla zespołu kręgosłupa szyjnego grają też pewną rolę w klasycznej migrenie, nie chcemy jednak zajmować się tutaj migreną, ponieważ wiedza na ten temat jest bardzo obszerna. Traktują o tym oddzielne poradniki. Można podejrzewać, że duże znaczenie w powstawaniu migreny mają ośrodkowe zaburzenia ukrwienia, spowodowane obkurczeniem albo rozszerzeniem tętnic w mózgu.

2.    Zawroty głowy, głuchota w uchu wewnętrznym i hałas w uszach Któż, zwłaszcza ze starszego pokolenia, tego nie zna: kiedy rano się wstaje albo wieczorem kładzie do łóżka, nagle rozlega się świergot lub szum, pojawia się wirujący zawrót głowy albo długo utrzymujące się w uszach mruczące, buczące i piszczące dźwięki. Chodzi tu o schorzenie, opisane po raz pierwszy przez francuskiego lekarza P. Meniere’a (1799-1862), objawiające się napadowymi zawrotami głowy z mdło-

Triada Mśnifere’a ściami aż do wymiotów, zaburzeniami słuchu i równowagi oraz oczopląsem. Schorzenie to, określane także mianem triady Mćniere’a, znika zazwyczaj tak samo nagle, jak się pojawiło i nie można dokładnie określić, skąd się pojawia i dlaczego znika. Dawniej podejrzewano, że chodzi o zaburzenie ukrwienia ucha wewnętrznego, które niemal zawsze jest przyczynowo wywołane przez uszkodzenie krążka międzykręgowego. Obecnie sądzi się raczej, że chodzi o nagromadzenie się płynu (obrzęk) w labiryncie ucha - w miejscu, gdzie zaburzone jest tworzenie się endolimfy. Przy niejasnych przy-

czynach choroby, należy brać pod uwagę nie tylko złe ukrwienie, ale dodatkowo dokładnie przyjrzeć się kręgosłupowi szyjnemu i - jeżeli okaże się to konieczne -podjąć dalsze kroki terapeutyczne.

3.    Nerwobóle twarzy Zaburzenia w obrębie kręgosłupa szyjnego mogą spowodować nerwobóle twarzy. Ważną rolę grają tu współczulne włókna nerwowe, które zachowują się w sposób bardzo mało „współczujący” i są współodpowiedzialne za liczne dolegliwości, które często należy zaliczyć do kategorii funkcjonalnych.

4.    Zaburzenia widzenia Do obrazu zespołu szyjnego należą różnorakie zaburzenia widzenia, takie jak widzenie okresowo rozmyte, drżenie gałki ocznej (nystagmus), „migotanie oczu”, mroczek iskrzący. Przy migrenie szyjnej bardzo często odczuwany jest wielki, bolesny ucisk na gałki oczne, odczuwane są też nerwobóle nad oczodołami.

5.    Zaburzenia przełykania Przednie kościste zgrubienia na przodzie trzonów kręgów mogą zawężać albo przemieszczać przełyk. Zaburzenia przełykania powstają także w wyniku zakłócenia pracy nerwów. Ma się wtedy uczucie „kluchy w gardle", co lekarze określają mianem „odczucia gałki w krtani".

6.    Podwyższenie ciśnienia krwi O hipertonii szyjnej, a dokładniej - nadciśnieniu, do którego może dojść w wyniku zaburzeń w strefie kręgosłupa szyjnego, chciałbym jedynie wspomnieć, ponieważ jeszcze przed kilkoma dziesięcioleciami była uważana za możliwą. Zgodnie z międzynarodową definicją choroby nadciśnieniowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nie można zakładać, że zespół kręgosłupa szyjnego przyczynowo wyzwala nadciśnienie, jeżeli brak do tego skłonności. Dolegliwości zespołu szyjnego mogą jedynie być dodatkowym czynnikiem stresowym, który powoduje podwyższenie ciśnienia. Oczywiście, nagłe zmiany ciśnienia powodują ból głowy. Jednak diagnostycznie trudno jest odróżnić te przypadki od klasycznego napadu migreny. W przypadku choroby nadciśnieniowej nie da się jednak nic zdziałać samymi metodami kręgarskimi ani innymi manualnymi metodami leczenia zespołu kręgosłupa szyjnego. Wręcz przeciwnie: szczególnie w obrębie szyjnym należy szczególnie ostrożnie podejmować działania manualne. Z literatury fachowej znane są przypadki przerwania ścian tętnic szyjnych!

7.    Dolegliwości serca Wcześniej wspominałem o tym, że zaburzenia w odcinku szyjnym i piersiowym kręgosłupa, zwłaszcza funkcjonalne, mogą wpływać na serce. Przez ucisk określonych miejsc na szyi, szczególnie w rozwidleniu dużej tętnicy szyjnej, można spowodować zaburzenia pracy serca - do dodatkowych skurczów włącznie. Była też mowa o tym, że przy objawach dusznicy bolesnej należy najpierw ustalić, czy źródłem jest serce, czy kręgosłup.

8.    Alergia Zespół kręgosłupa szyjnego oraz inne zjawiska, związane z kręgosłupem, nie są prawdziwą przyczyną alergii, bowiem w przypadku alergii chodzi o wrodzoną skłonność do nadwrażliwej reakcji na kontakt z określoną substancją (alergenem). Skąd więc ten temat przy zespole kręgosłupa szyjnego? Zasada reakcji alergicznej polega na tym, że skóra odpowiada na kontakt z alergenem niespecyficzną reakcją zapalną.

Zjawisko to może powstać także w wyściółce wewnętrznej, takiej jak na przykład błona śluzowa oraz w otoczkach rdzenia kręgowego albo nerwów. Jeżeli pojawi się tam obrzęk, nerwy bólowe zostaną ściśnięte. Ból jest końcowym efektem skomplikowanego procesu alergicznego. Istnieją ludzie ze skłonnością do alergii, którzy podczas wiosennych kwitnień roślin albo pylenia traw, poza typowymi objawami alergicznymi, skarżą się również na bóle pleców i stawów.

Niezależnie od wykonywanej czynności, jeśli odbywa się ona w długotrwałej napiętej pozycji siedzącej, dajemy kręgosłupowi szyjnemu ciężkie zadanie i musimy liczyć się z określonymi skutkami. Kto z nas w dzisiejszych czasach nie jeździ samochodem? Mało jest takich ludzi. Jadąc samochodem, człowiek siedzi skurczony. Obserwuje ulicę. Trzyma ręce mocno na kierownicy. Do dodawania gazu i hamowania używa nóg. Ta utrwalona pozycja wywiera wpływ na wszystkie części kręgosłupa szyjnego. Zwłaszcza dotyczy to dysków - przy dłuższej jeździe są stale, do tego jednostronnie, obciążane. Ich przemiana materii zatrzymuje się. Jak już bowiem mówiliśmy, odbywa się ona tylko wtedy, gdy obciążenie występuje na przemian z odciążeniem - jak w przypadku gąbki, którą się wyciska a potem puszcza, by napełniła się wodą. Kierowca powinien robić wszystko, by zmniejszyć zmęczenie dysków poprzez właściwe siedzenie.


Podobne prace

Do góry