Ocena brak

Jakie badania należy wykonać w ciąży?

Autor /elka Dodano /31.01.2012

Kobieta w ciąży powinna zgłaszać się do poradni K, by upewnić się, że ciąża rozwija się normalnie i sprawdzić stan płodu. Mniej więcej w drugim miesiącu zacznie otrzymywać informacje na temat przygotowań do porodu i opieki nad niemowlęciem. Także ojciec zostanie zaproszony do uczestnictwa w „szkole rodzenia". Może tam się nauczyć, jak pomagać partnerce podczas ciąży i podczas samego porodu. Szczególnie pożyteczne jest opanowanie technik relaksacyjnych i oddechowych.
Regularnie bada się krew pacjentki. W pierwszym badaniu ustala się grupę krwi na wypadek transfuzji. Sprawdza się także obecność przeciwciał różyczki. Jest to choroba zakaźna, występująca zazwyczaj w dzieci i mająca u nich stosunkowo łagodny przebieg. U kobiet ciężarnych jednak może spowodować bardzo poważne konsekwencje. Jeśli przeciwciała są nieobecne, a matka zachoruje na tę chorobę podczas pierwszych dwunastu tygodni ciąży, uszkodzeniu mogą ulec serce, wzrok i słuch płodu. Badania pozwalają także wykazać, czy w organizmie kobiety nie brak witamin i składników mineralnych, zwłaszcza żelaza potrzebnego do budowy nowych czerwonych krwinek i wapnia niezbędnego do wzrostu kości. Poza tym, na podstawie badań krwi matki, można ujawnić niektóre wady płodu, jak rozszczepienie rdzenia kręgowego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zdrowia matki lub płodu, po pewnym czasie wykonuje się kolejne badania. Jeśli pojawi się poważny problem, w wyjątkowych przypadkach bierze się pod uwagę wykonanie zabiegu przerwania ciąży. Kobietę noszącą w swoim łonie uszkodzony płód powinno skontaktować się z innymi rodzicami, którzy zetknęli się z tym problemem, i specjalistami rozumiejącymi stojące przed nią trudności.

Rutynowe badania przeprowadzane przez lekarza ginekologa obejmują badanie ultrasonograficzne, które pozwala dostrzec obraz rozwijającego się płodu na ekranie komputera. Jeśli kobieta ma ponad czterdzieści lat i istnieje zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa, można przeprowadzić punkcję owodni. Zabieg polega na pobraniu próbki płynu owodniowego, w którym jest zanurzony płód. Komórki płodu znajdujące się w próbce płynu zostaną zbadane w laboratorium.

Normalny stan

Kobieta w ciąży musi o siebie dbać, jeśli pragnie, by wraz z dzieckiem bez większych trudności przebyła poród i rekonwalescencję. Musi stosować rozsądną dietę zapewniającą dostateczną ilość białka, pić mleko, jeść świeże owoce i warzywa. Może się zdarzyć, że lekarz przepisze jej tabletki zawierające żelazo i witaminy. Jednak z pewnością nie ma potrzeby, by jadła „za dwoje".

Powinna pamiętać o potrzebie ruchu, ale unikać nadmiernego wysiłku. Nie musi rezygnować z kontaktów płciowych, byle pozycje były wygodne i nie wywierały nacisku na macicę. Nie powinna palić papierosów ani pić zbyt dużo alkoholu (niektórzy lekarze całkowicie zabraniają picia alkoholu) i nie powinna zażywać żadnych leków, wyjąwszy te zalecone przez lekarza. Związki chemiczne (również nikotyna), które znajdą się w jej krwiobiegu, przedostają się przez łożysko do płodu, a niektóre z nich mogą powodować niską wagę urodzeniową i ryzyko wystąpienia wad umysłowych lub fizycznych u niemowlęcia. Od około dwudziestego tygodnia ciąży matka zaczyna wyraźnie odczuwać ruchy dziecka. Brzuch ma już dość pokaźne rozmiary, a piersi cały czas się powiększają.

Podobne prace

Do góry