Ocena brak

Jak wytwarza się kauczuk?

Autor /road Dodano /31.01.2012

Naturalną gumę wytwarza się z lateksu, mleczno-białej żywicy specjalnego gatunku drzewa, Hevea brasiliensis. Drzewo to występuje głównie w desz­czowych lasach dorzecza Amazonki. Od XIX stu­lecia Brazylia jest największym na świecie produ­centem kauczuku. Niektórzy plantatorzy, którzy na handlu tym artykułem dorobili się fortun, zyska­li przydomek kauczukowych baronów.
W 1887 roku tysiące nasion Havea brasilien­sis zostało przemyconych poza granice Brazylii. W Kew Gardens w Londynie wyhodowano z nich sadzonki, które następnie przewieziono na Cejlon (obecna Sri Lanka) i na Malaje, by tam założyć uprawy kauczuku. Wkrótce też plantacje kauczu­kowe rozpowszechniły się w całej południowo-wschodniej Azji, głównie w Indonezji i Tajlandii.
Obecnie kauczuk produkowany jest przede wszystkim na wielkich plantacjach zdominowa­nych przez bardzo wydajne szczepy drzew kauczukodajnych. Najwięcej naturalnego kauczuku pro­dukuje się dziś w krajach rozwijających się,
zwłaszcza w Malezji, Tajlandii, Indiach i Chinach. Jednak wielkie zapotrzebowanie na wyroby gumo­we zmusiło przemysł do poszukiwania sposobu na sztuczne uzyskiwanie kauczuku. Obecnie na rynku więcej jest już kauczuku syntetycznego, który pro­dukowany jest głównie w uprzemysłowionych kra­jach rozwiniętych.

Podobne prace

Do góry