Ocena brak

Jak wyglądał pierwszy pobyt na Księżycu?

Autor /Rodak Dodano /31.01.2012

Wkrótce do Armstronga dołączył Aldrin i obaj astronauci dokonali pierwszego księżycowego spaceru. Przekonali się, jak łatwo, pomimo cięż­kich skafandrów, chodzi się po Księżycu, ponie­waż grawitacja jest tam wielokrotnie słabsza od ziemskiej. Pierwszym zadaniem było oczywiście umieszczenie tablicy i zatknięcie amerykańskiej flagi. Musiała być ona usztywniona, gdyż na Księ­życu brak atmosfery, a co za tym iHgie i wiatru, więc flaga nie mogłaby powiewać.
Lądowanie było naprawdę wielkim wydarze­niem-, transmitowanym na żywo przez telewizję. Ludzie z zapartym tchem oglądali słabej jakości obraz rejestrowany przez niewielką kamerę z ładownika.
Astronauci przeprowadzili szereg eksperymen­tów i pobrali do analizy ponad 20 kilogramów pró­bek księżycowych skał. Potem wsiedli do modułu ładownika. Teraz nastąpił krytyczny moment lotu - start z powierzchni Księżyca. W przypadku awa­rii silnika ładownika astronauci zostaliby tam bez jakiejkolwiek szansy na pomoc. Silnik pracował wyśmienicie, jak we wszystkich następnych mis­jach Apollo.

Podobne prace

Do góry