Ocena brak
Jak udzielić pierwszej pomocy osobie porażonej prądem elektrycznym?
Podczas ratowania osoby porażonej prądem elektrycznym o napięciu 220V należy przede wszystkim zabezpieczyć urządzenie, które jest źródłem prądu. Ratownik nie powinien jednak pod żadnym pozorem dotykać ciała ofiary, jeśli styka się ono nadal z podłączonym do prądu urządzeniem. Przed rozpoczęciem akcji ratunkowej należy wyłączyć bezpieczniki. Jeśli to nie jest możliwe, ratownik powinien, w trosce o własne bezpieczeństwo, stanąć na materiale nie przewodzącym prądu elektrycznego, na przykład na gumowym materacu, grubej warstwie gazet czy książce telefonicznej. Następnie drewnianym przedmiotem, może to być na przykład miotła, stołek lub krzesło, odsuwamy od ofiary źródło prądu. Poszkodowanego przesuwamy, ciągnąc za ubranie albo zahaczając pętlę ze sznura o stopę lub dłoń.
Po odsunięciu ofiary od źródła prądu należy sprawdzić oddech i tętno i jeśli jest to konieczne, udrożnić drogi oddechowe. Jeżeli ofiara jest nieprzytomna, układamy ją w pozycji bezpiecznej i natychmiast wzywamy karetkę pogotowia. W przypadku ustania pracy serca ratujący (tylko odpowiednio przeszkolony) musi rozpocząć wykonywanie masażu serca. Osoba nie posiadająca właściwego przeszkolenia w tym zakresie powinna czekać na pomoc specjalistyczną.
Jeśli ofiara jest przytomna, a na jej ciele widoczne są ślady wielu oparzeń, należy przemyć oparzone miejsca zimną wodą i opatrzyć.
Jeśli jesteśmy świadkami porażenia człowieka prądem elektrycznym o bardzo wysokim napięciu, powinniśmy trzymać się w pewnej odległości od poszkodowanego i natychmiast wezwać karetkę pogotowia. Nie wolno zbliżać się do ofiary bez upewnienia się, że dopływ prądu został odcięty. Do tego czasu zarówno ratownik, jak i przypadkowi przechodnie powinni zachować dystans co najmniej 18 metrów od miejsca zdarzenia. Do ofiary zbliżamy się dopiero wtedy, gdy będzie to na pewno bezpieczne i postępujemy tak samo, jak w przypadku porażenia prądem o niższym napięciu.
Zawsze dbamy o to, by wszystkie źródła elektryczności i urządzenia elektryczne w domu, ogrodzie i miejscu pracy były bezpieczne i w dobrym stanie. Jeśli w domu są małe dzieci, zabezpieczamy nie używane gniazdka elektryczne specjalnymi nakładkami. Nie pozwalamy, aby dzieci bawiły się sprzętem elektrycznym.
W nagłym wypadku:
■ Jeśli jest to konieczne i bezpieczne, odsuwamy ofiarę od źródła porażenia. Jeżeli wstrząs elektryczny został spowodowany przez prąd o bardzo wysokim napięciu, nie zbliżamy się do miejsca zdarzenia i natychmiast wzywamy karetkę pogotowia.
■ Gdy nie zagraża to naszemu bezpieczeństwu, oceniamy stan chorego. Jeżeli jest nieprzytomny, sprawdzamy drogi oddechowe i w razie potrzeby udrażniamy je. Sprawdzamy oddech i tętno. Jeśli ofiara nie oddycha, wykonujemy sztuczne oddychanie. W razie potrzeby wykonujemy także masaż serca.
■ Układamy chorego w pozycji bezpiecznej, aby zapobiec zakrztuszeniu i zapewnić możliwość podania płynów i natychmiast wzywamy karetkę pogotowia.
■ Miejsca oparzone przemywamy dużą ilością zimnej wody. Jeśli jest to możliwe, przykrywamy jałowym opatrunkiem.