Ocena brak

Jak rozmawiać z rodziną osoby terminalnie chorej - Wskaźniki motywacji rodziny do przyjścia do psychoterapeuty

Autor /Pietrek555 Dodano /04.07.2011

1. kto i w jaki sposób umawiał sesję

2. skład, w jakim rodzina przyszła na sesję

3. zachowania od chwili przyjścia do ośrodka

Ad1)

Zdarza się,  że osoba,  która umawiała sesję,  „zmusiła” wszystkich pozostałych do przyjściaargumentując dobrem chorego członka  rodziny,  a nie odwołując się do  indywidualnych potrzeb.Jeżeli poszczególne osoby z rodziny nie widzą uzasadnienia dla swojego bycia na sesji (sesjach), tonajprawdopodobniej odbędzie się tylko jedno spotkanie.

Ad2)

Jeszcze przed rozpoczęciem właściwego wywiadu sprawdzam czy rodzina przyszła w pełnymskładzie i, niezależnie od tego, kogo nie ma, dostawiam fotel dla nieobecnych. Czasami w trakciewywiadu okazuje się, że jest w życiu rodziny ktoś bardzo istotny  ciocia czy babcia, z którącodziennie rozmawiają przez telefon) i dla takiej osoby też przeznaczam miejsce. Bywa, że wróżnych momentach cyrkularnie pytam członków rodziny o to, co na ten temat powiedziałaby taosoba.

Ad3)

Od pierwszego zetknięcia z rodziną zwracam uwagę na to, w jaki sposób rodzina „jest” wgabinecie: kto dba o miejsca, kto sprawdza które miejsce jest dla terapeuty, kto dba o powieszenieokryć wierzchnich (w naszej poradni wieszaki są w pokojach). Z tych prostych sytuacji widać (biorącza podstawę „tu i teraz”) kto rządzi w rodzinie, kto dba o innych, kto stara się rozpoznać standardycharakterystyczne dla miejsca. Zapamiętuję takie układy i w kolejnych krokach sprawdzam czy jesttak, jak się to ujawniało od początku sesji. Być może to jak się rodzina zachowuje i co uważa naswój temat nie pokrywa się. Ale też jest wtedy informacją o strukturze rodziny i jej obrazie siebie.

Podobne prace

Do góry